Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jarosławiu za 50 tys. euro przygotują 4 km szlaku dla turystów

Norbert Ziętal
Jeszcze w tym roku w Jarosławiu zostanie oznakowany 4-km szlak turystyczny.
Jeszcze w tym roku w Jarosławiu zostanie oznakowany 4-km szlak turystyczny. Norbert Ziętal
50 tys. euro będzie kosztować oznaczenie czterokilometrowego szlaku, po najważniejszych atrakcjach turystycznych w mieście.

"Szlak historyczny miasta Jarosławia", przygotowany z myślą o pieszej turystyce, będzie miał ok. 4 km. Będzie się zaczynał na Pl. św. Michała. W ramach tego projektu powstanie również wirtualny szlak po Jarosławiu i słowackim Humenne oraz przewodnik w trzech wersjach językowych.

- Według wstępnych ustaleń na placu św. Michała stanie główna tablica informacyjna. Na niej zostanie umieszczona grafika z najstarszym widokiem miasta, kalendarium historyczne oraz zwięzła informacja o zabytkach starówki - informuje Ewa Kłak - Zarzecka, doradca burmistrza Jarosławia.

Kolejne tablice, łącznie ma ich 12, będą stały już na szlaku. Do tego 25 strzałek kierunkowych.

Oznaczenia jeszcze w tym roku

Proponowana trasa zwiedzania miasta będzie przebiegać w rejonie najważniejszych zabytków zlokalizowanych w rejonie Rynku. M.in. platforma widokowa na ratuszu, kolegiata, Opactwo Benedyktynek, klasztor Ojców Franciszkanów, klasztor Ojców Dominikanów. Z bazyliki turysta przejdzie do jednej z najstarszych nekropolii w Europie, następnie obejrzy budynek przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", w którym obecnie mieści się Miejski Ośrodek Kultury. Stąd wróci do Rynku.

- Trasa powstanie jeszcze w tym roku. Podobna funkcjonuje w Humennem na Słowacji. Cieszy się dużą popularnością - twierdzi Kłak - Zarzecka.

Humenne i Jarosław to miasta partnerskie. Współpracują ze sobą od 2005 r. W przeszłości wspólnie zrealizowały projekt "Zielone Dziedzictwo - Parki Jarosławia i Humennego", współfinansowany przez Unię Europejską. W jego ramach zmodernizowany został park przy ul. Czesławy Puzon ps. "Baśka".

Trzy wersje językowe

Po oznakowaniu trasy w Jarosławiu, kolejnym elementem projektu będzie stworzenie transgranicznego, wirtualnego szlaku dziedzictwa kulturowego obu miast. Będzie on dostosowany do potrzeb osób słabo widzących. Teksty będzie czytał lektor.

Uzupełnieniem będzie przewodnik wydany w trzech wersjach językowych. Polskiej, słowackiej i angielskiej. Także w wersji da osób słabo widzących.

Projekt oznakowana szlaku i wydania przewodników będzie kosztował 50 tys. euro. Dofinansowanie wynosi 85 proc. i będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Słowacja. 10 proc. potrzebnej kwoty, poprzez Euroregion Karpacki, dołoży budżet państwa. 5 proc, czyli ok. 2500 euro wyłoży miasto Jarosław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24