Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jasionce Podkarpacie pokazuje potencjał lotniczy. Trwają Międzynarodowe Targi Przemysłu Lotniczego i Obronnego

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
Przedstawiciele 148 firm z 18 krajów przyjechali na Podkarpacie, by wziąć udział w targach przemysłu lotniczego i zbrojeniowego Aerospace & Defense Meetings Central Europe – Rzeszów. Motywem przewodnim są łańcuchy dostaw, które w ostatnim czasie były narażone na wiele różnorakich problemów.

Centrum Wystawienniczo - Kongresowe G2A Arena w Jasionce stało się dziś miejscem trzeciej edycji Aerospace&Defence Meetings Central Europe – Rzeszów, czyli międzynarodowych konferencji i spotkań biznesowych branży lotniczej.

Motywem przewodnim był łańcuch dostaw, czyli wzajemne powiązania kooperacyjne firm

- Są one niezwykle istotne we współczesnym, bardzo złożonym, dynamicznym świecie - akcentował prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem z Politechniki Rzeszowskiej. - Te łańcuchy dostaw w ostatnim czasie były narażone na wiele różnorakich problemów, jak: covid, wojna na Ukrainie czy nawet tak prozaiczne zdarzenie jak zablokowanie Kanału Sueskiego przez jeden z kontenerowców. Dlatego cały czas istnieje konieczność doskonalenia tychże łańcuchów.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki podkreślała, że to spotkanie jest bez wątpienia wielkim dniem dla Podkarpacia. - Wyróżnienie i uznanie dla naszej działalności, która w tym regionie jest prowadzona zarówno w zakresie przemysłu lotniczego, jak i obronnego - mówiła.. - Wydarzenie to nie tylko targi, czy wystawa, ale przede wszystkim miejsce spotkań partnerów biznesowych, doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów i wzmocnienia istniejących.

Zwróciła uwagę, że dziś o Podkarpaciu w kontekście branży lotniczej mówi się na całym świecie.

- Cieszymy się, że Dolina Lotnicza zrzesza ponad 150 przedsiębiorców, którzy zatrudniają 25 tysięcy osób.

Władysław Ortyl, marszałek województwa przyznał, że spotkanie zostało zorganizowane w miejscu szczególnym dla naszego województwa i przemysłu lotniczego w kraju, coraz bardziej rozpoznawalnym na całym świecie. - Można śmiało stwierdzić, iż Podkarpacie to kluczowy, obok francuskiej Tuluzy i hiszpańskiej Andaluzji, ośrodek „skrzydlatego” przemysłu w Europie. Lotnictwo i kosmonautyka są naszą inteligentną specjalizacją oraz głównym motorem wzrostu podkarpackiej gospodarki Jestem zaszczycony, że biznes ponownie spotyka się na innowacyjnym Podkarpaciu.

Zwrócił także uwagę, że Podkarpackie jest właściwym miejscem do rozwoju branży lotniczej: - Jesteśmy w centrum polskiego lotnictwa, branża lotnicza to DNA regionu i tradycja polskiego Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego budowę zainicjowano w latach 30. XX wieku. Wśród najważniejszych inwestycji tego gospodarczego przedsięwzięcia znalazły się zakłady lotnicze w Mielcu i Rzeszowie. Był to początek tworzącego się w regionie silnego ośrodka produkcji lotniczej. Tutaj bije serce przemysłu lotniczego, jest przestrzeń dla nowoczesnej gospodarki.

Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej mówił, z jakimi wyzwaniami musiała się zmierzyć branża w ostatnim czasie i na jakie musi być przygotowana. - Pierwsze przełomowe wydarzenie to covid, który sparaliżował świat i zmusił do innej organizacji życia oraz pracy - wymieniał. - Drugie to napaść Rosji na Ukrainę. Szok dla całego świata, ale szczególnie tutaj dla Podkarpacia, bo jesteśmy tuż przy granicy. Ma to olbrzymi wpływ na naszą rzeczywistość, ale również stanowi pewne ryzyka, o których przecież w domach się dyskutuje. Nasze lotnisko w Jasionce jest używane jako główny punkt przerzutu broni do Ukrainy. Trzecie wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć to sztuczna inteligencja w nowym wydaniu, jak chat GPT. - To się wydarzyło dosłownie w ostatnich trzech, czterech miesiącach. Ta sztuczna inteligencja ma mózg tak rozległy, jak sieć internetu.Ja już testuję aplikację.

Ale jaki ma związek np. z branżą lotniczą? - Może być albo przyczyną troski albo radości. Wspominałem już dla przykładu, że potężna firma komputerowa wstrzymała przyjęcia kilku tysięcy pracowników. To, co mogliby robić zostanie zastąpione przez sztuczną inteligencję. Zwłaszcza w tych rutynowych pracach biurowych. W każdej branży zaistnieje taka sytuacja.

List do uczestników przedsięwzięcia skierował Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. List w imieniu ministra odczytał poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos.

W panelu poświęconym łańcuchom dostaw wzięli udział między innymi: Sebastian Magadzio - prezes Airbus - Polska, Anna Kretz z Boeing Company, Marian Lubieniecki - dyrektor wykonawczy ds. Rozwoju Projektów Technologicznych na Europę Środkowo-Wschodnią w GE Aerospace, Daniel Kowalski - dyrektor programów zamówień w Leonardo, Dariusz Nykiel - dyrektor zakupów i logistyki w PZL Mielec - Lockheed Martin oraz Jacek Rybka - dyrektor SCM w Pratt&Whitney.

Dwudniowe wydarzenie było współorganizowane z funduszy Unii Europejskiej (RPO WP na lata 2014-2020), z projektu „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24