Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaśle rusza Podkarpacka Akademia Wina

Ewa Gorczyca
Boom na winiarstwo trwa. W ciągu zaledwie 10 lat powstało na Podkarpaciu ponad 150 winnic i wciąż przybywa nowych
Boom na winiarstwo trwa. W ciągu zaledwie 10 lat powstało na Podkarpaciu ponad 150 winnic i wciąż przybywa nowych Tomasz Jefimow
Podkarpacka Akademia Wina to inicjatywa Fundacji na rzecz Rozwoju Winiarstwa Galicja Vitis. - Dobrze wpisuje się w strategię promocji Jasła, pod hasłem "W(inne) klimaty" - zaznacza Agata Koba z jasielskiego magistratu.

Okazuje się, że rozwijające się od kilkunastu lat polskie winiarstwo osiągnęło już całkiem wysoki poziom.

- Wina polskich winiarzy są znane i uznane nie tylko w kraju, ale i za granicą - podkreśla Ewa Wawro, sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. - O ich jakości, nieodbiegającej niczym od dobrych win produkowanych w sąsiednich krajach winiarskich, świadczą chociażby medale przyznawane w prestiżowych międzynarodowych konkursach. Polskie wino jest produktem cenionym i poszukiwanym przez enoturystów, a tworzące się regiony winiarskie są szansą na ich rozwój gospodarczy.

Sukces możliwy był w znacznym stopniu dzięki edukacji winiarskiej. Tkwiący w winiarstwie potencjał dostrzegł samorząd naszego województwa, oferując wsparcie organizacyjne i finansowe. Najmocniej na tę dziedzinę postawiły jednak władze Jasła. To miasto pierwsze w Polsce strategię promocji oparło o winne klimaty.

- Nic dziwnego, że to właśnie tutaj powstaje Podkarpacka Akademia Wina, a miasto jest partnerem w realizacji tego projektu - podkreśla Agata Koba.

Sztandarową ofertą PAW będzie roczny kurs winiarski. Po jego skończeniu każdy z uczestników będzie wiedział nie tylko ,jak poprawnie założyć i prowadzić winnice, ale także ,jak zrobić dobre wino.

- Naszymi wykładowcami będą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, fachowcy, praktycy - informuje Roman Myśliwiec założyciel fundacji Galicja Vitis, główny pomysłodawca i inicjator tego przedsięwzięcia. - Program kursu oparty będzie na najlepszych światowych wzorach, a wykładowcami będą najlepsi specjaliści polscy i zagraniczni, gwarantujący najwyższy profesjonalizm. Duży nacisk będziemy także kłaść na zajęcia praktyczne, warsztaty prowadzone w winnicach, przetwórniach i laboratoriach.

Roczny kurs winiarski rozpocznie się zgodnie z kalendarzem wegetacji roślin - w lutym. Zakończy się egzaminem, podczas którego każdy z uczestników będzie musiał zaprezentować samodzielnie zrobione wino.

Na razie, przygotowując się do zorganizowania rocznego kursu, PAW prowadzić będzie weekendowe szkolenia tematyczne. Pierwsze z nich, adresowane do początkujących winiarzy i osób zainteresowanych winiarstwem, odbędzie się 18--19 października. Sobota (18 października) to także data uroczystej inauguracji działalności Akademii.

PAW przygotowuje się także do organizacji innych szkoleń, m.in. sommelierskich i enoturystycznych, marketingu winiarskiego, oceny i degustacji wina itp.

Trwają prace nad uruchomieniem strony internetowej www.akademiawina.org. - Będzie tam można znaleźć opis całej działalności Akademii - zapowiada Agata Koba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24