Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jaśle więcej ludzi umiera, mniej się rodzi. Mieszkańcy biorą też mniej ślubów. Smutne dane dane z USC za 2020 rok

Iwona Adamek
Mniej urodzi, więcej zgonów, mniej ślubów. Tak wyglądają statystyki USC w Jaśle za 2020 rok. Poznaj szczegóły przechodząc na kolejne plansze ----->
Mniej urodzi, więcej zgonów, mniej ślubów. Tak wyglądają statystyki USC w Jaśle za 2020 rok. Poznaj szczegóły przechodząc na kolejne plansze ----->123 RF
Smutny obraz wyłania się z danych Urzędu Statystycznego w Jaśle za 2020 rok. W porównaniu do poprzedniego roku, urodziło się mniej dzieci, zmarło więcej mieszkańców i było dużo mniej ślubów. Jedyna pozytywna tendencja, to spadek liczby rozwodów.

Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle w 2020 roku urodziło się 1048 dzieci, podczas gdy rok wcześniej - 1155.

Więcej umiera, mniej się rodzi

Niestety, więcej mieszkańców zmarło - w 2020 roku w USC w Jaśle wystawiono 772 akty zgonów, rok wcześniej. Tendencja wzrostowa nie jest duża, niewykluczone, że do wzrostu zgonów w Jaśle przyczyniła się pandemia koronawirusa. Przedstawione plansze pokazują, że od października do końca roku było więcej zgonów niż w tym samym czasie w poprzednim roku. Najwięcej w listopadzie.

Jak się okazuje, w poprzednim roku znacznie mniej mieszkańców zdecydowało się na zawarcie związku małżeńskiego. USC w Jaśle sporządził 154 akty małżeństwa, podczas gdy w 2029 roku było ich 225. Tendencja jest. ogólnopolska - mniej ludzi decyduje się na ślub, czy to cywilny czy konkordatowy.

Zmiany kulturowe, obyczajowe sprawiają, że młodzi nie biorą ślubów

Przyczyn jest jest kilka. Po pierwsze niż demograficzny. Innym powodem są trudności trudności związane z wejściem w związek małżeński podczas pandemii. Liczba zawieranych ślubów systematycznie spada. Podczas gdy w latach 80. i 90. w Polsce w związek małżeński wchodziło rocznie około 250 tys. par, dziś jest to około 180 rocznie. Coraz większe, jeśli nie podstawowe, znaczenie maja przemiany kulturowe. Nacisk na wejście w związek małżeński jest mniejszy, więcej par mieszka ze sobą, opóźniając decyzję o ślubie lub całkowicie z niego rezygnując.

Choć w Polsce wraz ze spadkiem liczby zawieranych małżeństw w parze idzie wzrost rozwodów, w Jaśle jest odwrotnie. Mniej jest ślubów, ale też mniej rozwodów. W 2020 roku w USC w Jaśle odnotowano 55 wyroków, zaś w 2019 - 80.


ZOBACZ TAKŻE:Jak pandemia wpłynęła na małżeństwa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto