Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie wykonano jednego dnia 6 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci. "To historyczny dzień"

Konrad Karaś
Konrad Karaś
W piątek w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej przy KSW Nr 1 w Rzeszowie odbyło się aż sześć operacji z wykorzystaniem dwóch systemów robotowych da Vinci. - To precedens w skali całego kraju – powiedzieli lekarze rzeszowskiego szpitala. Po raz pierwszy w Polsce wykonano bowiem zabiegi przy użyciu dwóch robotów.

W ciągu jednego dnia u pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego wykonywano operacje radykalnej prostatektomii. Najmłodszy spośród operowanych miał 59 lat, a najstarszy 74. Oprócz tego po raz pierwszy w szpitalu przy ul. Szopena został usunięty guz nerki z użyciem robota da Vinci. Pacjentem był 43-letni mężczyzna.

- Nowotwory urologiczne to jeden z kilku obranych przez nas kierunków rozwoju – mówił dr Janusz Ławiński, dyrektor szpitala.

Każdy z zabiegów trwał blisko 2 godzin. Operacje wykonywał dr Paweł Wisz, kierownik centrum w Rzeszowie, który wykonał już blisko 1000 operacji z systemem da Vinci. Wspierali go doświadczeni operatorzy robota: dr Stefano Puliatti z Włoch, szef Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie i dr Ruben de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst w Belgii. Zagraniczni lekarze na co dzień pracują w ośrodkach specjalizujących się w chirurgii robotycznej w urologii.

Dr Paweł Wisz.
Dr Paweł Wisz. K. Kapica

We wszystkich piątkowych zabiegach operatorzy wspierani byli przez przeszkolony 4-osobowy zespół lekarski, 6 instrumentariuszek, 2 lekarzy anestezjologów i 2 pielęgniarki anestezjologiczne.

- Celem tego przedsięwzięcia była prezentacja działania wyspecjalizowanego centrum robotycznego, wydajności i możliwości jakie daje leczenie nowotworów chirurgią wspieraną przez systemy robotyczne – wyjaśniał dr Wisz.

– Tak jak dziś pracujemy działają ośrodki robotyczne na całym świecie. Standardem jest więcej niż dwa urządzenia w jednoczesnej pracy, a więc jeszcze większe możliwości i szybszy dostęp pacjenta do leczenia – dodał kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

Warunkiem do wykonywania tak dużej liczby operacji w ciągu jednego dnia jest dobrze zorganizowany blok operacyjny, zsynchronizowana praca całego personelu, a także odpowiedni podział zadań.

Efektywna współpraca z samorządem

Szpital Wojewódzki nr 1 w maju br. rozpoczął realizację procedur robotycznych w ramach modelu współpracy z zewnętrzną firmą. Narzędzia do operacji finansowane są z dotacji udzielonej szpitalowi przez samorząd województwa podkarpackiego. Drugie urządzenie zostało bezpłatnie udostępnione przez dystrybutora systemów na Polskę – firmę Synektik.

- Działania samorządu na rzecz wprowadzenia procedur robotycznych w regionie rozpoczęły się już w 2015 roku i cieszę się, że pokazujemy model o standardzie, do którego chcemy zmierzać. To co robimy jest spójne ze naszą strategią – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. – Obok lotnictwa, kosmonautyki, motoryzacji i IT stawiamy na technologie w medycynie. Idziemy za postępem i takich planów jest więcej – podsumował.

W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które tylko w pierwszym kwartale wykonały 415 zabiegów, czyli 57 proc. więcej niż rok wcześniej. Rzeszowski ośrodek, działający od maja b.r. wykonał 71 operacji.

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie wykonano jednego dnia 6 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci.
K. Kapica
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24