Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościele w Manastercu odnaleziono XIX-wieczne oleodruki z drogą krzyżową

Krzysztof Potaczała
Oleodruki, na których ukazano drogę krzyżową, mają wymiary 80 na 60 cm.
Oleodruki, na których ukazano drogę krzyżową, mają wymiary 80 na 60 cm. FOT. ARCHIWUM POLICJI
Na strychu kościoła w Manastercu koło Leska leżał od lat i niszczał komplet XIX-wiecznej drogi krzyżowej. Oleodruki odkryła komisja sprawdzająca zabezpieczenia drewnianej świątyni.

W poniedziałek rano policjanci, strażacy i przedstawicielka wojewódzkiego konserwatora zabytków oglądali kościółek w Manastercu.

- Weszliśmy do kościelnej wieży i tam, za stertą plansz, natrafiliśmy na czternaście obrazów drogi krzyżowej - informuje mł. asp. Katarzyna Antosz-Ulan, rzecznik leskiej policji.

Według Ewy Lorenc z krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, oleodruki są w niezłym stanie, ale wymagają konserwacji.

- Trzeba je wpisać do rejestru zabytków i starać się o dotacje na zabiegi konserwatorskie - mówi.

Później zabytkowa droga krzyżowa mogłaby zawisnąć na ścianach kościoła w Manastercu. Jest on dość ubogi w cenne wyposażenie, chociaż podczas poniedziałkowej wizytacji zwrócono uwagę na eklektyczne ławki z okresu międzywojennego.

- Są mocno zniszczone, zjedzone przez robaki, ale warto je ratować - twierdzi Lorenc.
Kontrole cerkwi, kościołów i innych zabytków dopiero się na Podkarpaciu rozpoczęły. To inicjatywa dr Grażyny Stojak, wojewódzkiego konserwatora zabytków. W najbliższych dniach pod kątem zabezpieczeń antywłamaniowych i przeciwpożarowych zostaną sprawdzone świątynie w powiatach jasielskim i bieszczadzkim. Później - w kolejnych rejonach Podkarpacia.
- Towarzyszymy strażakom i policjantom po to, by zwracać uwagę na wyposażenie - tłumaczy Ewa Lorenc. - Przypadek Manasterca świadczy o tym, że w podkarpackich kościołach i cerkwiach może znajdować się wiele ciekawych elementów wyposażenia, o których nikt nie wie lub nie ma pojęcia o ich wartości zabytkowej.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Manastercu to dawna cerkiew z 1820 r. Do końca wojny użytkowali ją wierni wyznania greckokatolickiego. Od 1947 r., czyli od akcji "Wisła", świątynia stała opuszczona. Zaczęto ją ponownie użytkować w latach 60., ale jako magazyn jabłek. W 1968 r. cerkiew przekazano Kościołowi rzymskokatolickiemu i odtąd służy miejscowym wiernym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24