Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krasnem wrze. Mieszkańcy chcą referendum w sprawie przyłączenia gminy do Rzeszowa

Bartosz Gubernat
- Włączenie Krasnego do Rzeszowa to ogromna korzyść dla gminy i jej mieszkańców. Nie codzień ktoś ofiaruje walizki pełne pieniędzy na inwestycje - mówi Marek Łuczyk ze Strażowa
- Włączenie Krasnego do Rzeszowa to ogromna korzyść dla gminy i jej mieszkańców. Nie codzień ktoś ofiaruje walizki pełne pieniędzy na inwestycje - mówi Marek Łuczyk ze Strażowa KRZYSZTOF ŁOKAJ
Ponad tysiąc osób poparło wniosek o zorganizowanie referendum w Krasnem. Chodzi o przyłączenie gminy do Rzeszowa.

Gmina Krasne graniczy z Rzeszowem od strony wschodniej. Ma 3910 ha powierzchni i prawie 11 tysięcy mieszkańców. W tej chwili składa się z czterech sołectw - Krasnego, Malawy, Palikówki i Strażowa. Rzeszów w 2006 roku przejął od niej już dwie wsie – Słocinę i Załęże. Teraz chciałby przyłączyć także Malawę, a najlepiej dokonać dobrowolnej fuzji obu gmin, co dałoby nowej jednostce 100 mln zł rządowego bonusa.

Taki pomysł na rozwój miasta popiera m.in. Waldemar Pijar, sekretarz powiatu rzeszowskiego. Aby przekonać sąsiadów do fuzji, we wtorek rzeszowscy radni przyjęli uchwałę, w której deklarują zainwestowanie całej tej puli w nowe osiedle. W czwartek gmina Krasne opublikowała jednak wyniki konsultacji przeprowadzonych wśród jej mieszkańców. Wynika z nich, że 75,6 procent głosujących sprzeciwiło się odłączeniu Malawy, a przeciwko połączeniu z miastem całej gminy opowiedziało się aż 85,7 proc. głosujących.

Ostry sprzeciw

Wynikami konsultacji są zaskoczeni zwolennicy połączenia gmin, którzy już 9 grudnia poinformowali wójta, że opinię w sprawie zmiany granic chcą wyrazić w formie referendum. Aby do niego doszło musieli zebrać podpisy nieco ponad 800 osób, czyli 10 procent mieszkańców gminy Krasne uprawnionych do udziału w wyborach. Wniosek podpisało ponad 1000 osób. Benedykt Czajkowski, pełnomocnik inicjatora referendum tłumaczy, że w ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko formie prowadzenia konsultacji, które jego zdaniem nie oddają prawdziwych nastrojów w gminie.

- Wiele rzeczy zastanawia. Przede wszystkim dziwnie wysoki wzrost przeciwników włączenia Malawy w stosunku do konsultacji z poprzedniego roku. Zwłaszcza, że w nieoficjalnych rozmowach ludzie coraz częściej mówią o niezadowoleniu z polityki gminy. Po drugie zastanawiam się, dlaczego karty roznosili po domach urzędnicy wójta, zależni od niego. Wiem od mieszkańców, że w wielu przypadkach sugerowali, gdzie trzeba postawić krzyżyk – mówi Benedykt Czajkowski. I dodaje, że jest zdziwiony decyzją wójta i radnych o przeprowadzeniu konsultacji.

– Liczyliśmy, że zaczekają, aż zbierzemy podpisy. Referendum dojdzie do skutku, bo gwarantuje nam to konstytucja. A jeśli osiągniemy wymaganą frekwencję, jego wyniki będą miały wiążące znaczenie dla gminy – mówi Czajkowski.

W weekend w gminie odbędą się zebrania, podczas których zwolennicy włączenia do Rzeszowa mają zachęcać do udziału w referendum i połączenia z miastem. Spotkanie w domu ludowym w Strażowie zaplanowano na godz. 16 w sobotę. W Krasnem w Gminnym Ośrodku Kultury zebranie odbędzie się w niedzielę o godz. 10, a na godz. 16 zaplanowano spotkanie w Palikówce w domu strażaka.

Wójt potwierdza

Co dalej? Decyzję o zarządzeniu referendum gmina Krasne musi zgodnie z prawem podjąć w ciągu 50 dni od daty złożenia wniosku. Wilhelm Woźniak, wójt Krasnego na razie tego nie zrobił. Nie chce także komentować zachowania mieszkańców. Przyznaje tylko, że przysługuje im prawo do złożenia wniosku o zwołanie referendum i taki dokument do jego urzędu wpłynął.

Dodaje, że dalsze decyzje dotyczące stanowiska gminy w sprawie zmiany granic ma podjąć tamtejsza rada. Benedykt Czajkowski we wtorek kopię wniosku i podpisów w sprawie referendum złożył także u wojewody, co jego zdaniem powinno zapewnić odpowiedni nadzór nad całą procedurą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24