Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krośnie na seniorów czekają "opaski życia". Miasto rozda je 50 osobom

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
UM Krosno
Już po raz drugi miasto będzie rozdawać seniorom "opaski życia". W kolejnym etapie programu teleopieki może je otrzymać bezpłatnie 50 osób.

Teleopieka domowa to nowa forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, realizowana w ramach projektu pn. "Pokonać samotność – rozwój usług społecznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w Mieście Krośnie".

Rekrutacja chętnych jest prowadzona do końca grudnia (chyba, że wcześniej wyczerpie się pula urządzeń). - W drugim naborze zostanie wyłonionych 50 niesamodzielnych osób, które ukończyły 60 rok życia, które będą mogły otrzymać "bransoletki życia" - informuje Joanna Niepokój z urzędu miasta.

Co zyska senior dzięki udziałowi w programie? Możliwość wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. W zakładanych na rękę opaskach (przypominają zegarek), które seniorzy noszą stale przy sobie, znajdują się nadajniki-odbiorniki z komunikatorem audio.

- Wciśnięcie przycisku alarmowego uruchamia pomoc - tłumaczy Joanna Niepokój. - Najpierw z podopiecznym próbuje się skontaktować opiekun z Centrum Teleopieki. Stosownie do sytuacji, zawiadamia rodzinę, innych bliskich lub sąsiadów, albo na przykład wzywa karetkę pogotowia.

Nadajnik posiada też dodatkowe funkcjonalności m.in. lokalizację, czujnik upadku, pomiar tętna. Czujnik umieszczony w bransoletce wykrywa m.in. utratę przytomności lub upadek. Wówczas automatycznie informacja trafia do Centrum Teleopieki. Dzięki temu jest możliwa reakcja w sytuacji bezpośredniego zagrożenia a mieszkające samotnie osoby mogą czuć się bezpieczniej.

Żeby uczestniczyć w projekcie trzeba mieć ukończone 60 lat, mieszkać w Krośnie i być osobą niesamodzielną, która ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie jest w stanie wykonywać samodzielnie wszystkich czynności dnia codziennego.

Projekt przewiduje także dodatkową formę wsparcia w postaci opieki sąsiedzkiej. Senior może zgłosić taką osobę, która pomoże mu na co dzień, np. w przygotowaniu posiłków, porządkach domowych, zakupach, dokonywaniu opłat, dotarciu do lekarza, czy urzędu, albo po prostu będzie jej towarzyszyć na spacerze. Jej usługi opłaci miasto.

Chętni do udziału w projekcie mogą się zgłosić w urzędzie miasta (ul. Lwowska, tel. 13 47 43 214, 13 47 43 304) oraz siedzibach Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (ul. Lewakowskiego 7, tel. 13 43 21 612) i MOPS (ul. Piastowska 58, tel. 13 43 20 459).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24