Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krośnie powstaje centrum nowoczesnych technologii

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Warsztaty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 są przebudowywane na nowoczesne laboratoria. Tu będą zdobywać praktyczne umiejętności przyszli fachowcy dla lotnictwa.

Szkoła już prowadzi kierunki związane z tą branża (m.in. mechanik lotniczy i technik awionik). Za dwa lata wyjdą pierwsi absolwenci.

- Jednak żeby kształcić na profesjonalnym poziomie, trzeba mieć dobrą bazę - podkreśla Bogdan Adamski, dyrektor ZSP nr 3. - Gromadziliśmy sprzęt, ale to, czym dysponujemy, to za mało.
Absolwenci przekonują się o tym, gdy trafiają do konkretnego zakładu. Szefowie firm nie raz nam wytykali, że młodzi ludzie mają przygotowanie teoretyczne, ale przez pierwsze tygodnie muszą się szkolić do pracy na stanowisku, które powinni znać.

Szkoła nie była w stanie sama wyposażyć laboratoriów w kosztowny i drogi sprzęt, zapewniający taką praktykę. Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Dolina Lotnicza.

- Parę lat temu szukało ono placówek oświatowych, które mogłyby kształcić na potrzeby przemysłu lotniczego - mówi Adamski. - Nasza szkoła zgłosiła się, przeszła eliminacje i została zakwalifikowana jako jedyna w powiecie krośnieńskim. Zwróciłem wtedy uwagę szefów stowarzyszenia, na to, że potrzebne jest nam wsparcie w postaci maszyn, urządzeń, części.
Tak zrodził się projekt stworzenia bazy do kształcenia zawodowego uczniów "mechanika". Powstawał przez kilka lat. W bólach, bo wymagał przejścia przez skomplikowane formalności prawne, precyzujące, na jakich zasadach ma funkcjonować przyszłe Centrum.

- Szkoła nie mogła starać się o fundusze unijne, którymi dysponował Urząd Marszałkowski - mówi Adamski. - Mój pomysł znalazł akceptację władz Krosna, bo wiązał się z planami modernizacji lotniska. Wniosek złożyło miasto, zobowiązując się do współfinansowania inwestycji.

W sierpniu ekipy budowlane wkroczyły do obiektów przy ul. Tysiąclecia. Przebudowywane i modernizowane są pawilony dawnych warsztatów szkolnych, w sumie prawie 2,9 tys. metrów kwadratowych. Powstanie 17 laboratoriów dla mechaniki, mechatroniki i mechaniki lotniczej. - Ta ostatnia jest dla nas najważniejsza - podkreśla dyrektor.

Koszt Centrum to 12,5 mln zł, z tego dwie trzecie to koszt nowoczesnego wyposażenia laboratoriów.

- Będziemy jedną z najlepiej wyposażonych pod względem przygotowania kadr dla branży lotniczej szkół w Polsce - zaznacza Adamski. - To pozwoli nam na kształcenie pod kątem certyfikatu PART.

Legitymujący się nim absolwenci będą mogli pracować w obsłudze naziemnej na różnych lotniskach, bo ten certyfikat jest honorowany na całym świecie.

Przebudowa pawilonu potrwa do wiosny, potem będą instalowany sprzęt i maszyny. W przyszłym roku szkolnym z pracowni będzie już korzystać młodzież.

W nowych pracowniach będą kształcić się uczniowie "mechanika", ale także studenci PWSZ. Będzie też służyć jako miejsce szkoleń komercyjnych. - Zostanie wyłoniony niezależny zarządca Centrum, ale szkoła będzie miała pełny dostęp do laboratoriów - podkreśla dyrektor "mechanika".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24