Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krośnie przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze zawodu uczą się na symulatorach [ZDJĘCIA]

af
Symulatory, które pojawiły się w PWSZ w Krośnie wiernie naśladują człowieka. Mogą płakać, mieć drgawki, gorączkę, krwawić, kaszleć czy wymiotować.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie otworzono Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. Studenci na specjalnych symulatorach mogą uczyć się, jak leczyć i pomagać pacjentom.

Mowa o trzech symulatorach - osoby dorosłej, dziecka i noworodka. Można zaprogramować je tak, aby studenci pielęgniarstwa ćwiczyli na nich przykładowe scenariusze, np. krwawienie z przewodu pokarmowego. Co więcej w zestawie znajduje się mikrofon, przez który nauczyciel, wcielając się w rolę pacjenta, może komunikować o objawach. To wszystko po, to aby przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze jak najlepiej wykonywali swoją pracę.

- Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i zredukowanie liczby popełnianych błędów. My jako społeczeństwo mamy prawo korzystać z jak najwyższej jakości opieki medycznej

- przekonuje Katarzyna Studnicka, koordynator Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej PWSZ w Krośnie.

Symulacje mogą odbywać się na różnych poziomach. Studenci pierwszego roku uczą się m.in. jak prawidłowo wykonać zastrzyk, EKG serca czy czynności higieniczne. Na drugim i trzecim roku uczą się planowania leczenia, stawiania diagnozy oraz opieki nad pacjentem.

- Zajęcia prowadzone są z przedmiotów specjalistycznych, np. chorób wewnętrznych, pediatrii, geriatrii, psychiatrii, chirurgii - wymienia Katarzyna Studnicka.

W Krośnie przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze zawodu uczą s...

W centrum oprócz symulatorów znajdują się również trenażery do nauki umiejętności technicznych.

- Mamy trenażery do pobierania krwi, szpiku , do iniekcji domięśniowej, do nauki cewnikowania pęcherza czy pielęgnacji stomii. Oprócz tego na fantomach studenci mogą uczyć się jak prawidłowo zabezpieczyć drogi oddechowe czy wykonać intubację - opowiada Piotr Szubrak, technik stymulacji medycznych w PWSZ w Krośnie.

Dodaje, że dzięki nowoczesnym fantomom i trenażerom studenci mogą uczyć się rzeczy, na które pacjenci nie pozwoliliby im w czasie praktyk w szpitalu.

Na otwarciu Centrum Symulacji Medycznej obecny był Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

- Podobnych centrów w całej Polsce otworzono ponad trzydzieści. Jestem przekonany, że jest to przyszłość kształcenia - mówił w czasie uroczystości. Apelował do studentów, aby po studiach nie wyjeżdżali z kraju. - Zachęcam do tego, abyście zostali w tych swoich małych ojczyznach, abyście nie myśleli tak bardzo o wyjeździe za granicę. Polska potrzebuje wykwalifikowanej kadry we wszystkich zawodach medycznych w w szczególności wśród pielęgniarek - mówił do zgromadzonych na sali.

Inwestycja wraz z zakupem nowoczesnego sprzętu pochłonęła prawie 2,5 milionów złotych. Uczelnia na ten cel otrzymała dofinansowanie z UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24