NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  W Krośnie trwa Galicja Blues Festival

  W Krośnie trwa Galicja Blues Festival

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Galicja Blues Festival w Krośnie.

  Galicja Blues Festival w Krośnie. ©Tomasz Jefimow

  Muzyka bluesowa zagości w czasie przesłuchań konkursowych w krośnieńskich klubach i na koncertach gwiazd. Pojawią się Ireneusz Dudek, Gienek Loska i Krissy Mathews.
  Galicja Blues Festival w Krośnie.

  Galicja Blues Festival w Krośnie. ©Tomasz Jefimow

  Wczoraj Festiwal zainaugurowało tradycyjnie nieme kino z taperem (w tej roli pianista i wibrafonista Andrzej Serafin).

  Krośnieński festiwal to jedna z liczących się imprez muzyki tego gatunku w Poslce.

  Pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku. Gościem imprezy byli m.in. Tadeusz Nalepa i Hanna Banaszak. Od tego czasu przez krośnieńską scenę przewinęło się wielu znanych muzyków, zarówno polskich jak i zagranicznych - Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa, Wojciech Karolak, Lester Kidson, Jan Litecki Sveda, Martyna Jakubowicz czy Cree - zespół założony przez Sebastiana Riedla. Impreza zdobyła sobie liczne grono fanów, nie tylko w Krośnie.

  Inicjatorami bluesowego grania w Krośnie są dwaj krośnieńscy muzycy Robert Lenert i Łukasz Gorczyca. Ich zamiłowania muzyczne a także kontakty w środowisku wpływają na kształt artystyczny przedsięwzięcia oraz udział gwiazd. Organizacją całości zajmuje się Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
  Festiwal to nie tylko koncerty gwiazd. Impreza ma także część konkursową. - Chcemy, aby nasz festiwal gromadził i promował młodych wykonawców oraz fanów muzyki bluesowej z całego regionu karpackiego - mówi Dorota Cząstka, dyrektor RCKP. - Jest czas na wspólne warsztaty i wymianę doświadczeń, najlepsi otrzymują nagrody finansowe.

  Galicja Blues Festival -- program imprez

  Cząstka przypomina, że RCKP jest organizatorem wielu innych przedsięwzięć w ramach, których popularyzuje muzykę bluesową. Blues gościł wielokrotnie na koncertach z cyklu "...za kurtyną" czy "Letnie Niedziele w Rynku".

  - Tegoroczna edycja Galicja Blues Festival zapowiada się równie ciekawie jak poprzednie - mówi Robert Lenert.

  Pojawi się Ireneusz Dudek, organizator największego festiwalu bluesowego w Polsce - Rawa Blues. Magnesem będzie zapewne występ Gienka Loski, który po sukcesie w programie telewizyjnym X Factor stał się rozpoznawalny w całej Polsce.

  Loska ostatnio zawiesił ulubione zajęcie - granie na ulicach. Całe dnie spędza w studiu i nagrywa ze swoim zespołem debiutancką płytę. - Płyta będzie przede wszystkim rockowa, ale z domieszkami różnych stylów - mówi Marcin Młynarczyk, członek zespołu. - Dużo bluesa, trochę soulu, nawet trochę reggae - dodaje.

  Płyta ukaże się w październiku a krośnieńska publiczność na żywo będzie mogła posłuchać Gienek Loska Band na dzisiejszym koncercie.

  Prawdziwi fani bluesa najbardziej szukają się na to, co zaprezentuje gitarzysta Krissy Mathews i jego band. 19-latek pochodzący z Norwegii już kilka lat temu został okrzyknięty cudownym dzieckiem skandynawskiego bluesa, nagrał dwie płyty, prowadzi program w radiu i tv.

  Przez dwa dni (czwartek i piątek) odbywać się będą przesłuchania konkursowe na scenie RCKP. 11 zespołów walczyć będzie o nagrodę: 3 tys. zł i sesja nagraniowa. Codziennie będą też koncert gwiazdy: w czwartek wystąpi Gienek Loska, w piątek Kajetan Drozd Acoustic Trio, w sobotę - w koncercie finałowym - Pro Musica Grand Standard Orkiestra, Krissy Mathews, Los Agentos, Irek Dudek Blues i laureat festiwalu.

  - Po wszystkich koncertach tradycyjnie przenosimy się do Baru Monika na noce jam session do rana - zapowiada Lenert. - Wstęp jest bezpłatny, ale pojawiają się takie tłumy, że trzeba wcześniej zarezerwować miejsce.

  Karnet na cały festiwal kosztuje 60 zł. Bilety na poszczególne koncerty: od 20 do 40 zł.

  Galicja Blues Festival -- program imprez

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!