Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kwietniu na Podkarpaciu już 6 osób straciło życie przy pracach w polu

Anna Janik
Obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia, rozwagi i ostrożności.
Obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia, rozwagi i ostrożności. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Tylko w ostatni weekend ciągnik śmiertelnie przygniótł dwóch rolników. Od początku kwietnia na Podkarpaciu doszło aż do 7 poważnych wypadków przy pracach rolnych. 6 zakończyło się tragicznie.

Od początku miesiąca nie było tygodnia, żeby na terenie Podkarpacia ktoś nie stracił życia podczas prac polowych. W Bliznem w powiecie brzozowskim drzewo przygniotło 29-letniego mężczyznę. W Kosinie w powiecie łańcuckim, w gospodarstwie rolnym przy załadunku ziaren kukurydzy 23-latek został zasypany w silosie.

Z kolei w gminie Ropczyce, sąsiedzi i bliscy szukali mężczyzny, który pojechał traktorem na pole i nie wrócił na noc. Przygniecionego przez przewrócony ciągnik, znaleźli na polu następnego dnia. Mężczyzna już nie żył. Do niemal identycznych przypadków doszło także w Błażowej, a w ostatni weekend także w Hyżnem i Wiśniowej. Do tragedii dochodzi nie tylko na polach, ale także w drodze powrotnej do domu lub już pod nim. Tak zginął mężczyzna z Wiśniowej, którego ciągnik przewrócił się podczas cofania na miejsce postojowe.

- Obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia, rozwagi i ostrożności, tymczasem wykonujący te prace lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa - mówi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji. - Pijąc alkohol podczas wykonywania prac stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Zabierając ze sobą w pole dzieci, musimy zapewnić im właściwą opiekę - przypomina.

To, do czego może doprowadzić zaniedbanie tego obowiązku pokazuje ostatni wypadek w jednej ze wsi gminy Tryńcza. Podczas siewu zboża, 9-latek nie zauważony przez kierującego ciągnikiem, wszedł pomiędzy ciągnik a siewnik. Otworzył pokrywę zbiornika zboża i włożył tam lewą rękę, którą maszyna wciągnęła do środka. Chłopiec z poważnymi obrażeniami ręki trafił do szpitala.

Kto dostanie świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego

Jak podaje ZUS, z tytułu wypadku przy pracy przysługuje nam m.in. zasiłek chorobowy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny.

- Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa - przypomina Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w Rzeszowie.

- Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku - dodaje.

I przypomina, że od 1 kwietnia weszła w życie zmiana przepisów określających obowiązujące wysokości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe. W przypadku płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób oraz płatników, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON, wysokość stopy procentowej wynosi 1,67 proc.

ZOBACZ TEŻ:

53-latek z Wiśniowej zmarł przygnieciony przez ciągnik rolniczy

Plaga kleszczy pod Przemyślem. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie i zwierzaki

Konopie i len wracają do łask! Ich uprawa opłaca się

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24