W Łańcucie rozpoczynają się targi edukacyjne

Małgorzata Motor
sxc.hu
Dziś o godz. 9.30 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie rozpoczęły się V Powiatowe Targi Edukacyjne. Organizatorzy zapraszają na targi uczniów trzecich klas gimnazjum.

W programie targów zaplanowano prezentację szkół działających w powiecie łańcuckim oraz zwiedzanie stoisk promocyjnych w holu Miejskiego Domu Kultury.

Targi będą trwać dwa dni. Jutro rozpoczną się również o godz. 9.30 w MDK w Łańcucie przy ul. Kościuszki 15.

Ciekawe kierunki w szkołach średnich w powiecie łańcuckim

Klasa policyjna, biologiczna z elementami ratownictwa medycznego, technik architektury krajobrazu, rozszerzone języki hiszpański i włoski. Te i wiele innych propozycji przygotowały szkoły średnie dla absolwentów gimnazjów w powiecie łańcuckim.

W Łańcucie mieści się aż pięć szkół średnich i jedna w Rakszawie, które podlegają starostwu powiatowemu. Dyrektorzy prześcigają się więc w pomysłach, jak przyciągnąć do swoich placówek nowych uczniów. Specjalnie dla nich nowa klasa zostanie utworzona w Zespole Szkół Nr 2 przy ul. Podzwierzyniec. Uczniowie od 1 września będą mogli się uczyć w klasie policyjnej. Oprócz niej do wyboru jest też klasa wojskowa. Obie utworzone w ramach Liceum Ogólnokształcącego.

Zespół Szkół Nr 2

Można się też uczyć w technikum w zawodach: technik mechanik, technik elektronik, technik mechatronik, technik teleinformatyk, technik informatyk oraz w Zasadniczej Szkole Zawodowej w zawodach elektromechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, operator obrabiarek skrawających. Działa tu też Szkoła Policealna w zawodzie technik informatyk.

I LO im. H. Sienkiewicza

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Mickiewicza mają możliwość wyboru dwóch lub trzech przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Proponowane rozszerzenia przedmiotów to matematyka-informatyka, matematyka-fizyka, matematyka-geografia, matematyka-chemia, matematyka-język angielski, język angielski-geografia, biologia-chemia, biologia-wiedza o społeczeństwie, język polski-język angielski, wiedza o społeczeństwie-historia oraz języków obcych: języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, włoskiego).

Zespół Szkół Nr 1

W Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej działa II Liceum Ogólnokształcące, I Liceum Profilowane, Szkoła Policealna oraz Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych - stacjonarne i zaoczne. Uczniowie II LO mają możliwość wyboru dwóch lub trzech przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Proponowane klasy to matematyczna, biologiczna z elementami ratownictwa medycznego, językowa, humanistyczna z elementami dziennikarstwa, wiedzy o prawie. W I Liceum Profilowane można się uczyć w klasach o profilach: zarządzanie informacją, kształtowanie środowiska, a w Szkole Policealnej w zawodzie technik prac biurowych.

Zespół Szkół Nr 3

W Zespole Szkół Nr 3 przy ul. Farnej można się uczyć z kolei w Technikum, Zasadniczej Szkole Zawodowej oraz Szkole Policealnej. W Technikum do wyboru są zawody technik handlowiec, technik ekonomista, technik usług fryzjerskich. W Zasadniczej Szkole Zawodowej - klasa wielozawodowa (tapicer, sprzedawca, kucharz małej gastronomii, stolarz itp.). Z kolei w Szkole Policealnej można zdobyć zawód technik ekonomista i technik handlowiec.

Zespół Szkół Technicznych

W strukturach ZST przy ul. Armii Krajowej działa Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Technikum Uzupełniające dla Dorosłych - zaoczne w zawodzie technik pojazdów samochodowych. W Technikum do wyboru są zawody technik mechanizacji rolnictwa, technik architektury krajobrazu, technik pojazdów samochodowych, technik geodeta. A w Zasadniczej Szkole Zawodowej zawody mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik maszyn i urządzeń drogowych.

Szkoła w Rakszawie

Oprócz szkół średnich działających w Łańcucie, jest też Zespół Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie. W Technikum można wybierać w zawodach technik budownictwa (istnieje możliwość wybrania specjalności ochrona przeciwpożarowa w budownictwie), technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych, technik obsługi turystycznej. Z kolei w Zasadniczej Szkole Zawodowej można się uczyć w zawodach: kucharz małej gastronomii, posadzkarz, cukiernik, technolog robót wykończeniowych w budownictwie.

Jest też bursa i doradcy zawodowi

Uczniowie spoza powiatu łańcuckiego mogą znaleźć zakwaterowanie w Bursie Szkolnej w Łańcucie przy ul. Armii Krajowej. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe odbywają się z kolei w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej im. F. Dzierżanowskiego przy ulicach Podzwierzyniec i Armii Krajowej.

Do dyspozycji młodzieży są też doradcy zawodowi, którzy mogą uczniom pomóc w planowaniu przyszłości zawodowej. Pracują w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej przy ul. Podzwierzyniec, w Zespole Szkół Tekstylno - Gospodarczych w Rakszawie.

Bogata oferta zajęć po lekcjach

Dzięki zdobyciu pieniędzy unijnych od września realizowany będzie projekt "Nauka to potęgi klucz", w ramach którego prowadzone będą dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z matematyki, języka angielskiego, doradztwo zawodowe oraz opieka pedagogiczno - psychologiczna.

Uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej będą mieli okazję na podniesienie swoich kwalifikacji poprzez odbycie bezpłatnych kursów: operator wózków widłowych z wymianą butli gazowych w wózkach podnośnikowych, płytkarz - glazurnik, obsługa kasy fiskalnej, florysta/florystyka. Szkoły dodatkowo oferują możliwość nauki języka włoskiego, łacińskiego, hiszpańskiego. Do tego dochodzą też zajęcia pozaszkolne w Powiatowym Zespole Ognisk Pracy Pozaszkolnej w Łańcucie. Do wyboru są tu koła muzyczne, plastyczne, sportowe, taneczne.

Elektroniczna rekrutacja

Do dyspozycji każdego gimnazjalisty jest też system elektronicznej rekrutacji, który pomoże przejść bez zbędnego stresu proces rekrutacji. W gimnazjum, do którego uczęszczasz, otrzymasz login (identyfikator) i hasło do swojego osobistego konta. Zaloguj się do systemu na stronie internetowej https://podkarpacie.edu.com.pl/Kandydat i przejrzyj ofertę szkół.

WAŻNE TERMINY

Terminy rekrutacji do szkół średnich dla młodzieży po gimnazjum:
Od 17 do 28 maja - Składanie podań przez kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych.
Od 25 do 28 czerwca do godz. 15 - Przyjmowanie kopii świadectw ukończenia gimnazjum oraz kopii zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymanych z OKE, poświadczonych przez dyrektora gimnazjum, które ukończył kandydat.
Do 2 lipca do godz.12 - Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół ponadgimnazjalnych.
Do 6 lipca do godz. 14 - Potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole poprzez złożenie oryginałów dokumentów.
8 lipca do godz. 14 - Ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły.

Terminy rekrutacji do uzupełniającego liceum ogólnokształcącego i technikum dla młodzieży po zasadniczej szkole zawodowej:
Od 18 do 22 czerwca - Składanie przez kandydatów podań, świadectw ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej i innych dokumentów.
Do 28 czerwca - Przeprowadzenie egzaminów wstępnych lub rozmów kwalifikacyjnych.
Do 1 lipca do godz. 15 - Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły.

Terminy rekrutacji do szkół policealnych oraz do szkół dla dorosłych:
Do 20 sierpnia - Składanie podań i innych dokumentów do szkół.
Od 23 sierpnia do 27 sierpnia - Przeprowadzenie egzaminów wstępnych lub rozmów kwalifikacyjnych.
Do 30 sierpnia - Ogłoszenie przez dyrektora szkoły listy kandydatów przyjętych do szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie