Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łańcucie usprawniają mózg grą komputerową

Małgorzata Motor
Fot. Krystyna Baranowska
Czy wpatrując się w monitor można poprawiać pracę mózgu? Okazuje się, że tak. Tego rodzaju terapię stosują pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łańcucie.

Wszystko dzięki temu, że trafił tu EEG Biofeedback -urządzenie komputerowe z 20 grami.

Terapia za pomocą EEG Biofeedback polega na pokonywaniu kolejnych etapów gry komputerowej. Co ciekawe, bez użycia myszki i klawiatury. Pacjent wpatrując się w monitor, ma wyłącznie myślami sterować ruchem np. samochodu. Dziecko musi się jedynie odpowiednio skoncentrować.

Jak to możliwe? Osoba może grać samymi myślami, bo podłączona jest elektrodami do komputera. Impulsy przetwarzane są na obraz i praca fal mózgowych widoczna jest na monitorze. Dzięki temu pedagodzy mogą uczyć mózg, by pracował na właściwych falach.

-Przykładowo, jeśli mózg dziecka pracuje na wysokich falach, to uczymy obniżać fale. Pomagają w tym gry, które dobieramy w zależności od tego, co chcemy osiągnąć -tłumaczy Anna Gdula, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łańcucie.

Ta nowatorska metoda zalecana jest dyslektykom, dzieciom nadpobudliwym, osobom z zaburzeniami wymowy i uczenia się. Pomaga skoncentrować się, nabrać pewności siebie, wyciszyć się.

- Komputerowo nie ingerujemy w pracę mózgu. Pomaga w tym sama gra. Bo jeżeli dziecko zobaczy na monitorze efekty swojej koncentracji w postaci uruchomienia samochodu, to będzie częściej to robić. W ten sposób częściej więc potrafi się skupić i rozluźnić - tłumaczy pedagog.

By uzyskać pożądany efekt potrzeba co najmniej 20 sesji, w której jedna trwa godzinę zegarową. Terapia odbywa się dwa razy w tygodniu. Można stosować ją już u przedszkolaków. Głównie jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. Okazuje się, że z tej nowoczesnej metody korzystają też osoby starsze..

- W podobnej terapii uczestniczył nawet Adam Małysz. Ćwiczył w ten sposób koncentrację uwagi i obniżanie stresu. Poza tym metodę tę opracowano dla kosmonautów amerykańskich. Teraz dla uczniów jest szansą, by mogli funkcjonować w szkole -dodaje Anna Gdula.

Można się jej poddać dopiero po zdobyciu zaświadczenia od neurologa, który potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań na tego rodzaju terapię. W niektórych przypadkach konieczne jest badanie EEG mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24