Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lasach Podkarpacia rodzą się młode salamandry. To największe płazy ogoniaste w Polsce, dotykanie ich jest niebezpieczne [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Trwa okres rozrodu salamander. Młode przychodzą na świat w maju, po trwającej co najmniej pięć miesięcy ciąży. Samice rodzą je przebywając w wodzie, w zakolach górskich potoków, czasem w kałużach.

- Młode salamandry mają zewnętrzne skrzela i zanikającą później u dorosłych osobników płetwę ogonową - opisuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - W wodzie żyją około trzech miesięcy, by po całkowitym przeobrażeniu wyjść na ląd.

Dojrzałość płciową salamandry osiągają po trzech, czterech latach. Prowadzą samotniczy, drapieżny tryb życia. Dożywają na wolności 10 lat.

Leśnicy przestrzegają, że dotykanie tego płaza jest niebezpieczne - za "uszami" posiada on dobrze widoczne gruczoły zwane parotydami, wydzielające alkaloid silnie drażniący śluzówkę.

- Może on spowodować nieprzyjemne następstwa w wypadku zatarcia do oczu czy ust. Stąd właśnie salamandra, zwana kiedyś w górach jaszczyrzem, jest nawet bardziej jadowita od żmii, zwanej tu chrobokiem. Mówiono: „Jak cię chrobok uje (ugryzie), to nic, ale jak cię jaszczyrz uje, to jak pięć chroboków"

- opowiada Edward Marszałek.

- Niegdyś też nazywano salamandry "córami płomieni" bowiem uważano, że nie rodzą się one jak inne płazy, ale wychodzą z ognia. Stąd np. w Beskidzie Niskim przestrzegano przed paleniem ognisk, "by się jaszczyrze w domu nie zalęgły". Wierzenia te mają też swoje odzwierciedlenie w obcych nazwach gatunku, np. angielskiej, niemieckiej czy rosyjskiej - dodaje podkarpacki leśnik.

Salamandry plamiste są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 25 cm. Najczęściej zasiedlają wilgotne lasy bukowe.

- Na przełomie lata i jesieni, w okresie godowym, bez trudu można je spotkać w każdym zakątku Bieszczadów czy Beskidu Niskiego - dodaje Edward Marszałek.

W Polsce salamandry podlegają ochronie gatunkowej.


Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24