Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lasach Podkarpacia trwają siankosy. Skorzystają na tym żubry i drapieżne ptaki [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W tym roku skoszonych zostanie prawie 2,5 tysięcy hektarów śródleśnych łąk na Podkarpaciu. Głównym celem jest utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu.

- Efektem zbiorów będzie też część karmy dla ponad 700 żyjących tu żubrów – informuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Na ten cel skoszono już trawę na 300 hektarach łąk w nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany. Leśnicy zamierzają przygotować ponad 100 tzw. balotów, czyli specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką.

Skoszone łąki to atrakcyjne żerowiska dla żubrów. Co ważne – odciągają je od niszczenia upraw leśnych. Balotów sianokiszonki, przechowywane będą na zimę, zaś potraw z wykoszonych łąk śródleśnych stanowi ulubiony jesienny pokarm tych największych ssaków Europy żyjących w Bieszczadach.

Na świeży potraw czekają nie tylko żubry, ale także jelenie. Także ptaki drapieżne, które na odsłoniętych przestrzeniach mają ułatwione polowanie. Na skoszonych terenach częściej można spotkać polujące ptaki drapieżne: orła przedniego, orlika krzykliwego czy będącego sporą rzadkością błotniaka łąkowego. Górskie łąki są też środowiskiem życia derkacza, niezwykle skrytego ptaka, dość licznego w Bieszczadach.

Najwięcej łąk w użytkowaniu ma Nadleśnictwo Bircza - 1183 ha. To tereny wyludnionych wsi, które pełnią bardzo ważną funkcję w ochronie różnorodności biologicznej.

- Nadleśnictwo realizuje specjalny program opracowany przez botaników, mający na celu zachowanie unikalnych zbiorowisk łąkowych, w tym ponad trzy hektary muraw i ponad 400 hektarów półnaturalnych łąk świeżych

– mówi Edward Marszałek.

To obszary obfitujące w mnogość gatunków roślin. Rosną tu: biedrzeniec mniejszy, groszek łąkowy, jastrun właściwy, dziurawiec czteroboczny, przytulinka wiosenna, lebiodka pospolita, rajgras wyniosły, konietlica łąkowa, konietlica łąkowa, ostrożeń błotny, dzwonek rozpierzchły, kozibród łąkowy, krwiściąg lekarski, a jesienią zakwita zimowit jesienny.

W Nadleśnictwie Rymanów skoszono już 140 ha łąk, z czego większość na obszarze rezerwatu „Źródliska Jasiołki”. Tam zakres i harmonogram prac są uzgadniane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Nadleśnictwo Lutowiska wykasza 320 ha łąk, z czego 15 ha na obszarze rezerwatu „Krywe”.

Leśne sianokosy potrwają do końca lipca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24