Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Leżajsku powstanie park zabawek-gigantów

Małgorzata Motor
- Do ptaka-klepaka dołączą niebawem inne gigantyczne zabawki, które w normalnej skali można zobaczyć i kupić w naszym muzeum - mówi Andrzej Chmura, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.
- Do ptaka-klepaka dołączą niebawem inne gigantyczne zabawki, które w normalnej skali można zobaczyć i kupić w naszym muzeum - mówi Andrzej Chmura, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej. Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Leżajskiej
Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowuje kolejną atrakcję. Ma nią być Park Zabawek Leżajskich. Będzie to plenerowa ekspozycja.

Przed muzeum stanie w sumie pięć dużych drewnianych zabawek: dzięciołek, wóz z konikiem, konik na biegunach, ludzik schodzący po drabinie i wiatraczek. Ich uzupełnieniem będzie ptak - klepak, który przed muzeum stoi już od kilku lat.

- Ta zabawka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Fotografują się z nią turyści, pojedyncze osoby, jak i całe rodziny. Chcemy, aby te dodatkowe zabawki pełniły również funkcję promocyjną i zachęcały do zwiedzania naszego muzeum. Zabawki będą ogólnodostępne. Każdy będzie mógł więc zrobić sobie przy nich zdjęcie. Park będzie czynny od maja do września. Zabawki będziemy chować tylko na okres jesienno - zimowy - wyjaśnia Andrzej Chmura, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Nawiązanie do historii

Park zabawek to nawiązanie do czasów, kiedy Leżajsk był ważnym ośrodek zabawek drewnianych. - Na rozwój zabawkarstwa w Leżajsku duży wpływ miały odpusty, które odbywały się przy bazylice. Poza tym że pielgrzymi chcieli coś zjeść i napić się, to również kupić pamiątkę. Zabawki zaczęły się pojawiać na odpustach od XVIII wieku, a od XX wieku twórcy w sposób już zorganizowany zaczęli ich produkcję w warsztatach zabawkarskich - opowiada dyrektor.

Gigantyczne zabawki przed muzeum mają nie tylko przypominać o historii zabawkarstwa na ziemi leżajskiej, ale też zachęcać do zwiedzenia wystawy zabawkarskiej, która znajduje się w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Można zobaczyć na niej ponad 300 zabawek drewnianych, m.in. jest ptak - klepak, pukawki, fujarki, kurki, koniki, wózeczki. Są też zabawki ruchome, przedstawiające prace rolnika czy chłopa przy cięciu drzewa.

- Wystawa składa się z dwóch części. Jedna jest dla dzieci, zorganizowana przy punkcie kasowo-informacyjnym. To właściwie wystawa interaktywna, gdzie można pobawić się zabawkami. W drugiej części możemy już obejrzeć różnego rodzaju drewniane zabawki - tłumaczy Chmura.

W muzeum produkują zabawki

Drewniane zabawki można nie tylko obejrzeć, ale też kupić. W muzeum uruchomiono bowiem ręczną produkcję. - Okazjonalnie organizujemy też warsztaty zabawkarskie. Twórcy przyjeżdżają ze swoim sprzętem i przygotowanym drewnem. Można wtedy zobaczyć krok po kroku, jak powstaje zabawka. Mamy też wystawę planszową, na której są zdjęcia ilustrujące poszczególne etapy - dodaje dyrektor.

Park zabawek otwarty zostanie 1 czerwca w Dniu Dziecka. Termin nie jest przypadkowy, bo park jest tworzony z myślą właśnie o najmłodszych. W tym dniu zorganizowany będzie jarmark drewnianej zabawki, podczas którego będzie można nie tylko zobaczyć zabawki, ale też je kupić. Będą też występy artystyczne, karaoke dla dzieci, konkursy, gry, plenerowy warsztat zabawkarski. Jarmark rozpocznie się o godz. 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24