W maju cena paliwa przekroczy 6 złotych

  W maju cena paliwa przekroczy 6 złotych

  Łukasz Solski

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jakub Bogucki

  Jakub Bogucki ©Archiwum

  Rozmowa z JAKUBEM BOGUCKIM analitykiem rynku paliw portalu e-petrol.pl.
  Jakub Bogucki

  Jakub Bogucki ©Archiwum

  - Według GUS-u cena paliwa wrosła o 15,6 proc. w relacji rok do roku. Co jest w stanie zatrzymać to zjawisko?

  - Właściwie trudno wskazać jakiś czynnik dolny do tego. Niewątpliwie nie pomogą tu próby zmian opodatkowania - są nierealne i wcale nie muszą być skuteczne. Nie pomogą raczej żadne działania dopóki ropa na światowych rynkach się nie obniży.

  - Z ulgą odetchnęli chyba właściciele samochodów, którzy tankują ON. Ceny nie rosną, a nawet powoli maleją. To tylko chwilowa sytuacja?

  - Nie powinniśmy mówić o maleniu, ale raczej zatrzymaniu cen - one bowiem stanęły w rejonie 5,77. Ich obniżka jest mało prawdopodobna, a bardzo prawdopodobne jest ich przejście ponad ceny benzyny mniej więcej jesienią.

  - Kiedy cena popularnej "95" przekroczy magiczne 6 złotych?

  - Wszystko wskazuje, że w miarę zbliżania się do letnich wakacji cena będzie rosnąć, a początkowe prognozy o możliwości przebicia tego poziomu jeszcze w maju mogą okazać się trafne.

  - Istnieje prawdopodobieństwo, że LPG podrożeje na tyle, że montowanie instalacji gazowej w samochodzie nie będzie się opłacać?

  - Wszystko wskazuje na to, że jednak będzie - unijne projekty podwyższenia opodatkowania są jeszcze stosunkowo odległe od realizacji, a tym samym jak najbardziej opłaca się montaż instalacji. Gaz jest o połowę tańszy od benzyny i w najbliższym czasie z pewnością pozostanie, a co za tym idzie będzie poważną konkurencją dla tradycyjnych paliw.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo