Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Narciarstwa w Cieklinie. Wernisaż wystawy absolwentów sędziszowskiego PLSP

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie swoje prace wystawia 13 twórców, absolwentów PLSP w Sędziszowie Małopolskim
W Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie swoje prace wystawia 13 twórców, absolwentów PLSP w Sędziszowie Małopolskim Bogdan Hućko
Wystawę prac absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim można oglądać w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie. Wernisaż z udziałem twórców odbył się w piątek, 23 czerwca. Ekspozycja będzie czynna do 2 września.

Na wystawie prezentowane są prace 13 twórców. Nie wszyscy mogli przyjechać do Cieklina w piątkowy wieczór. Większość jednak była, a mieszkają m.in. w Lublinie, Warszawie, Stalowej Woli, Krakowie, Rzeszowie, Gorlicach i Toruniu.

To pierwsza zbiorowa wystawa absolwentów PLSP w Sędziszowie Małopolskim, szkoły która w latach 70. minionego wieku została przeniesiona do Rzeszowa. Kika osób z tej grupy zaczynało naukę w Sędziszowie, ale maturę zdawało już w Rzeszowie. Do tego zaprzyjaźnionego kręgu artystów dołączyła z młodszego pokolenia Iga Brej-Kozon, która prowadzi własną pracownię w Cieklinie.

Grupa przyjaciół o artystycznych zainteresowaniach

Inspiratorką i – jak mówią o niej koleżanki i koledzy – motorem napędowym jest Krystyna Rączkowska – Kuźniarska, która wspólnie z opiekunem cieklińskiego muzeum Wiesławem Czechowiczem, doprowadziła do zorganizowania ekspozycji.

– Od kilku lat dosyć systematycznie spotykamy się, by powspominać dawne, szkolne lata. Tworzyliśmy w Sędziszowie barwną grupę, byliśmy mile przyjmowani przez mieszkańców, którzy czekali po wakacjach na nasz powrót do szkoły. Jest nas ponad 20 osób. Trzymamy się razem. Jeździmy na groby naszych profesorów. Zrodził się pomysł, żeby zorganizować wystawę. Cieszymy się, że możemy się spotkać, tym bardziej, że do Cieklina nikomu nie jest po drodze. Trzeba tutaj zjechać specjalnie z głównych dróg

– powiedziała nam Krystyna Rączkowska – Kuźniarska, która po długiej przerwie powróciła do malowania i rysowania.

Wernisaż zgromadził wielu twórców z regionu, ludzi interesujących się sztuką. Było bardzo rodzinnie. Artyści zostali obdarowani upominkami, które wręczył im szef muzeum Wiesław Czechowicz. Otwarcie wystawy przerodziło się w towarzyskie spotkanie, pełne rozmów i wspomnień.

Wszyscy są mocno zaprzyjaźnieni.

– Gdy w pandemii moja firma miała ogromne kłopoty, to koledzy przekazali na aukcję swoje obrazy, żeby mi pomóc, ratować firmę

– ze wzruszeniem mówiła podczas wernisażu Krystyna Rączkowska – Kuźniarska, prowadząca własną działalność gospodarczą.

Wystawa z Cieklina pojedzie do Sędziszowa Małopolskiego, gdzie będzie pokazana w ratuszu.

Trzynastu twórców

Iga Brej-Kozon
Absolwentka PLSP w Rzeszowie (matura 1987). Ukończyła studia na PWSSP we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, ceramiką i rzemiosłem artystycznym. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Aktualnie prowadzi firmę „Pracownia ceramiki artystycznej Bi” w Cieklinie.

Jolanta Dąbrowska-Iskra
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1977). Studiowała w ASP w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Prezentuje swoje prace na wielu wystawach, uczestniczy w licznych plenerach malarskich. Malarstwo i tkactwo to dziedziny sztuki, które stanowiły jednocześnie drogę zawodową autorki jak i pielęgnowany sposób na życie.

Krystyna Rączkowska-Kuźniarska
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1978 w Rzeszowie). Po szkole pracowała jako dekoratorka a następnie instruktorka plastyki w gorlickim MOK. Od 1981 roku prowadzi działalność gospodarczą. Kilka lat temu po długiej przerwie powróciła do malowania i rysowania. Uczestniczyła w kilku wystawach, w tym w indywidualnej w BWA Gorlice oraz w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie.

Ewa Sokołowska-Michna
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1976). Od 10 lat zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem małych form użytkowych, między innymi wykonuje inspirowane historycznymi wyrobami firmy Faberge jaja wielkanocne, bombki bożonarodzeniowe oraz okazjonalnie biżuterię.

Dariusz Szenfeld
Absolwent PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1976). Po ukończeniu szkoły przez kilka lat pracował jako asystent scenografa w Zespole Filmowym „Iluzjon”. Od kilkudziesięciu lat prowadzi działalność gospodarczą i sklep z modelami do sklejania, które są jego pasją. Od kilku lat troszkę rysuje a rzadziej maluje.

Maria Wiktoria Trzeciak-Mostek
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1978 w Rzeszowie) i Studium Pedagogicznego przy Politechnice Rzeszowskiej. Od kilkunastu lat zajmuje się głównie pracą twórczą. Uprawia malarstwo sztalugowe olejne i akrylowe, a także rysunek, pastel, akwarelę i techniki własne. Należy do Grupy Twórczej „Droga”. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Renata Fiśkiewicz
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1981 w Rzeszowie) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecnie emerytka, której pasją i sposobem na życie stało się kilka lat temu dekorowanie pierników lukrem królewskim. W wolnych chwilach amatorsko zajmuje się fotografią.

Małgorzata Forystek-Hawrylik
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp (matura 1977). Ukończyła Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (na kierunku geografia). Pracowała jako nauczycielka w Ropience oraz w Jaśle. Kilka lat temu wróciła do swojej pasji: malarstwa akrylowego. Brała udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Ewa Gajewska-Mec
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1973). Ukończyła zaocznie Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Warszawie. Pracowała w Zakładowym Domu Kultury WSK Rzeszów, następnie w Galerii Sztuk Pięknych „BellArt” w Rzeszowie. Malarstwem zajmuje się od dziecka (akwarela, olej, akryl). Obecnie na emeryturze tworzy małe formy w różnych technikach.

Kazimierz Rochecki
Absolwent PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1980 w Rzeszowie). Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych, kierunek malarstwo. Obecnie jest profesorem na tejże uczelni - prowadzi pracownię Witrażu i Szkła Artystycznego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, projektowaniem i realizacją witraży. Jest autorem obiektów o charakterze rzeźbiarsko-malarskim, instalacji i działań parateatralnych. W ostatnich latach zajmuje się także nowymi mediami, tworzy video-art i filmy o charakterze dokumentalnym.

Maria Motyka-Calikowska
Absolwentka PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1977). Ukończyła Politechnikę Krakowską na kierunku Budownictwo Wodne oraz studia podyplomowe z matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała jako nauczycielka. Lubi muzykę, maluje w wolnych chwilach. Mieszka w Krakowie.

Piotr Warchoł
Artysta-malarz, absolwent PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1977). Od kilkudziesięciu lat uprawia malarstwo sztalugowe, głównie pejzaż. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w wielu krajach na całym świecie. W 2019 został wybrany „Osobowością Roku” w kategorii „kultura w powiecie stalowowolskim”. Swoje prace prezentuje na wystawach w Domu Kultury i Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Krzysztof Wereński
Absolwent PLSP w Sędziszowie Młp. (matura 1980 w Rzeszowie). Studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Studia podyplomowe - Politechnika Lubelska, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie, wykładowca w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Maluje, fotografuje, projektuje grafikę użytkową. Uczestniczył w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach malarstwa i fotografii

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto