Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W naszym ogrodzie: Ogórek nie lubi cienia

Józef Lonczak
Wczesne kartofle będą dobrze plonować, jeśli posadzimy je obok kapusty, szpinaku, kukurydzy, bobu, fasoli.
Wczesne kartofle będą dobrze plonować, jeśli posadzimy je obok kapusty, szpinaku, kukurydzy, bobu, fasoli. Fot. Darek Danek
Odpowiednie sąsiedztwo warzyw wpływa na ich kondycję zdrowotną oraz ograniczenie chorób i szkodników. Potwierdzają to nie tylko wieloletnie doświadczenia ogrodników, ale również badania naukowe od niedawna prowadzone na ten temat także w Polsce.

Dlatego unikaj np. sadzenia pomidorów w pobliżu ogórków oraz ziemniaków. Badania potwierdzają, że właściwe sąsiedztwo warzyw i roślin uprawnych korzystnie wpływa na wzrost i wielkość plonów.

Ogórki mogą rosnąć nawet bez wyznaczonego terytorium w ogródku. Nadają się na roślinę obwódkową na grządce, gdzie rosną kalarepa, sałata, włoska kapusta, rzodkiewka, karłowy groch. Ogórki lubią też być w pobliżu fasoli.

Ogórek słabo rozwija się w cieniu (np. pod drzewami) i gdy gleba wokół niego jest pokryta chwastami. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe, o dobrych właściwościach fizycznych.

Ziemniaki wczesne

Wczesne kartofle będą dobrze plonować, jeśli zostaną posadzone obok kapusty, szpinaku, kukurydzy, bobu, fasoli. Natomiast nie służy im zupełnie sąsiedztwo marchwi, pomidorów, grochu, selerów, słonecznika i ogórków, więc należy te warzywa sadzić w innym miejscu.

Fasola i groch

Fasola najbardziej lubi towarzystwo marchwi i pomidorów. Dobrze rośnie także z burakami, ogórkami, dynią, selerami i porami. Nie zaleca się natomiast siania fasoli tuż koło cebuli i czosnku. Fasola najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Uwielbia ciepło i jest wrażliwa na chłody. Najlepiej plonuje, rosnąc w glebie żyznej, średnio żyznej i nie kwaśnej.

Z obserwacji wynika, że groch lubi sąsiedztwo rzodkiewki, rzepy, marchwi, ogórków i fasoli. Podobnie jak fasola źle znosi towarzystwo cebuli i czosnku. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, to groch najlepiej plonuje w lekko kwaśnej i dobrze nawodnionej glebie. Źle znosi ostre słońce. Aby uniknąć chorób, w tym samym miejscu groch można uprawiać nie częściej niż co 5 lat.

Cebula z marchwią

Dobrze rośnie na przemian z marchewką, bo ta odstrasza wroga cebuli - śmietkę cebulankę. Właściwie, to cebula z marchewką zgodnie współpracują, a nawet wręcz przepadają za sobą, gdyż cebula odstrasza szkodnika marchwi (połyśnicę marchwiankę). Cebula także zgodnie żyje z truskawkami, pomidorami i burakami.

Najwyższe plony cebuli uzyskamy, siejąc lub sadząc ją na glebach próchniczych, lessach i madach. Ze względu na płytki system korzeniowy cebula źle znosi niedobór wody. Powinna być uprawiana nie częściej niż co 3-4 lata na tym samym stanowisku.

Rzodkiewka z sałatą

Rzodkiewka czerwona, biała, różowa lub fioletowa rośnie dobrze ze wszystkimi korzeniowymi, strączkowymi i ogórkami, źle natomiast z pomidorami. Smak rzodkiewki jest podobno delikatniejszy, jeśli obok niej rośnie sałata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24