Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Parku Lubomirskich w Przemyślu PWSW chce odtworzyć roślinność sprzed 100 lat [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Parku Lubomirskich w Przemyślu trwa akcja sadzenia drzew.
W Parku Lubomirskich w Przemyślu trwa akcja sadzenia drzew. Kamil Krukiewicz/Marcin Sowiński/PWSW
W Parku Lubomirskich należącym do Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu trwa akcja przywracania dawnej roślinności, jaka była tutaj 100 lat temu. Sadzone są tulipanowce, magnolie, dęby szypułkowe oraz lipy warszawskie.

- Plan urządzania parku zakłada posadzenie drzew, które naturalnie występują w Polsce, np. lipy i dęby, ale też urozmaicenie parkowego krajobrazu nasadzeniem roślin, które nie są rodzime, ale były popularne na przełomie XIX/XX wieku. To okres zakładania Parku Lubomirskich. W ten sposób odtworzona zostanie flora sprzed ponad stu lat - informuje Ewelina Kasperska, rzecznik PWSW w Przemyślu.

Ponad 100 lat temu polska arystokracja przywoziła z zagranicznych podróży „mody” na dekorowanie swoich ogrodów dworskich niespotykaną dotychczas roślinnością, którą z czasem zaczęły uprawiać lokalne szkółki. Dlatego obok dębów i lip, znaleźć można było m.in. miłorzęby, cypryśniki, tulipanowce.

- Wielu nasadzeń dokonano wiosną tego roku. Obecnie dołączyły kolejne lipy, dęby, ale też magnolie Soulange’a, stare odmiany z przełomu XIX i XX w. Ponadto tulipanowce. To roślina z rodziny magnoliowatych, kwitnie żółtymi kwiatami w kształcie kielicha - dodaje E. Kasperska.

Magnolie są prezentem od szkółki „Platan”. Na uwagę zasługują też lipy, odmiana warszawskiej.

- Lipa warszawska to polski gatunek, który był hodowany w szkółkach miejskich na początku XX w. Szkółki i ich uprawy zostały zniszczone w czasie wojny, ale w ostatnim czasie wznowiono ich produkcję, z czego z chęcią korzystamy, bo to bardzo urodziwy gatunek. Ma regularną koronę z jednym przewodnikiem i nadaje się doskonale do szpalerów. Poza tym kwiaty lipy warszawskiej bardzo ładnie pachną, a liście żółkną jesienią - wyjaśnia Hanna Fleszar, ogrodnik PWSW.

Drzewa pomnikowe zostały poddane pielęgnacji, którą corocznie zleca Urząd Miasta w Przemyślu. Zabieg ten polega m.in. na usunięciu chorych gałęzi, które mogą stanowić zagrożenie dla spacerowiczów oraz oczyszczeniu terenu w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24