Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W paśmie Otrytu na terenie Nadleśnictwa Lutowiska planowane jest wycięcie 35 pomnikowych jodeł

Wojciech Zatwarnicki
Otryt
Otryt Wojtek Zatwarnicki
Inicjatywa Dzikie Karpaty alarmuje, że w paśmie Otrytu na terenie Nadleśnictwa Lutowiska (powiat bieszczadzki), planowane jest wycięcie 35 pomnikowych jodeł.

- W jednym z wydzieleń przeznaczonych do cięć na ten rok - numer 96-b, na północnych zboczach Otrytu, nasz patrol znalazł 35 jodeł o wymiarach pomnikowych, przeznaczonych przez Lasy Państwowe do wycięcia. Teoretycznie, Regionalna Dyrekcja LP w Krośnie zobowiązała się, że nie będzie wycinać takich drzew. Niestety, praktyka pokazuje, że pracownicy LP mają w nosie swoje własne deklaracje

– informuje na swoim profilu Fb Inicjatywa Prawdziwe Karpaty.

W odpowiedzi na alarmujące informacje ekologów Nadleśnictwo Lutowiska wydało oświadczenie, z którego wynika, że jodły znajdują się na terenie Leśnictwa Rosochate i zostały wyznaczone do wycięcia podczas szacunków brakarskich w 2020 roku. Celem wycięcia części tych drzew są ich choroby, takie jak widoczne zmiany rakowe i huba. Drugim powodem jest chęć odsłonięcia młodego lasu.

- Nadleśnictwo Lutowiska zgodnie z obowiązującymi procedurami, na etapie sporządzania szacunków brakarskich, wyznaczyło w wydz. 96b do wycięcia 50 szt. drzew o wymiarach spełniających kryterium minimalnego wymiaru obwodu pnia dla ewentualnego ustanowienia pomnika przyrody. Spełnianie tego kryterium nie oznacza, że drzewo jest i powinno zostać pomnikiem przyrody

– czytamy w oświadczeniu Nadleśnictwa Lutowiska.

Nadleśnictwo tłumaczy też, że nieusunięcie tych drzew może spowodować wiele negatywnych skutków dotyczących zarówno gospodarki leśnej jak i wartości przyrodniczej tego terenu.

Otryt to najdłuższy masyw górski w Bieszczadach Zachodnich. Ma około 20 kilometrów. Jest porośnięty lasami jodłowo – bukowymi. Praktycznie brak na nim punktów widokowych. Jego najwyższym szczytem jest Trochaniec (939 m n.p.m).

Inicjatywa Dzikie Karpaty jest oddolnym ruchem obywatelskim ubiegającym się o lepszą ochronę Puszczy Karpackiej, a szczególnie uwolnienie jej najcenniejszych fragmentów od gospodarki leśnej i łowiectwa.

Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy w Żłobku, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Cerkiew wzniesiona w 1830 r., w 1855 r. dobudowano do niej zakrystię. Po 1951 r. świątynia została opuszczona, a jej wyposażenie w większości rozgrabione, później służyła za magazyn. Od 1979 r., po przeprowadzeniu gruntownego remontu, użytkowana jako kościół rzymskokatolicki.

Jedziesz w Bieszczady? Zwróć uwagę na wyjątkowe drewniane ce...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24