W Pawłosiowie ruszyła pierwsza w Polsce strzelnica, wybudowana w ramach projektu "Strzelnica w każdym powiecie" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Otwarcie strzelnicy "Anna" w Pawłosiowie.
Otwarcie strzelnicy "Anna" w Pawłosiowie. Norbert Ziętal
W Pawłosiowie ruszyła pierwsza w Polsce strzelnica, wybudowana w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "Strzelnica w każdym powiecie". Nadano jej imię "Anna", od matki chrzestnej obiektu, poseł PiS z Jarosławia Anny Schmidt - Rodziewicz.

Pierwsze strzały, pod okiem żołnierzy, oddała posłanka oraz sekretarz stanu Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W poprzednim rządzie, jako wiceminister obrony narodowej, koordynował program rozwoju strzelnic.

To pierwsza strzelnica (pilotażowa) z programu MON

- To, czy budowa tej strzelnicy miała sens, będzie zależało od was, użytkowników. Jeżeli w ciągu najbliższego roku, nie wpłynie do starosty jarosławskiego skarga od mieszkańców najbliższych zabudowań, że ciągle słyszą strzelania, to znaczy, że nie warto było inwestować. A jeżeli wpłynie, że ciągle strzelają, to oznaczać będzie, że jest sens, aby budować takie strzelnice - podczas otwarcia żartował Michał Dworczyk.

Strzelnica w Pawłosiowie jest pierwszą, wybudowaną w formie pilotażu w ramach programu zakładającego powstanie takich obiektów w każdym powiecie. Będą w nich prowadzone szkolenia dla szkół prowadzących klasy wojskowe, dla wojsk obrony terytorialnej oraz wojsk operacyjnych, tam, gdzie nie ma obiektów wojskowych. Ponadto będą z niej mogły korzystać inne osoby.

- Wielu uważało, że jest to pomysł chybiony, że nie da się zbudować za takie pieniądze, w krótkim czasie takiego obiektu. A w Pawłosiowie udało się udowodnić, że jest to możliwe - mówił Dworczyk.

- Wielkie słowa podziękowania należą się ministrowi Dworczykowi, bez którego silnego samozaparcia, pomysłu i konsekwencji w działaniu, ta strzelnica by nie powstała - mówi poseł Anna Schmidt - Rodziewicz.

Strzelnica istniała tutaj już w połowie XIX wieku

Przygotowania do otwarcia strzelnicy rozpoczęły się w listopadzie 2017 r., gdy powiat jarosławski zdobył na ten cel 1,75 mln złotych z Ministerstwa Obrony Narodowej. Pierwszym etapem zadania było przeprowadzenie niezbędnych inwestycji, czyli rewitalizacji istniejącej niegdyś w Pawłosiowie strzelnicy, do prowadzenia szkolenia strzeleckiego, przewidzianego programem nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych.

W grudniu 2017 r. powiat jarosławski zawarł umowę o wsparcie realizacji zadania publicznego ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, w wyniku wygrania przez ZS otwartego konkursu ofert.

- Celem realizacji zadania było stworzenie niezbędnych warunków infrastrukturalnych i sprzętowych dla prowadzenia szkolenia strzeleckiego dla uczniów klas mundurowych dla której organem prowadzącym jest Powiat Jarosławski – opowiada starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. - To także nieodpłatne udostępnianie obiektu jednostkom organizacyjnym sił zbrojnych RP, uczniom innych klas mundurowych i organizacji proobronnych certyfikowanych przez MON oraz innym zainteresowanym realizacją lub odbyciem szkolenia podmiotom – dodaje starosta Chrzan.

W 2017 roku przeprowadzono prace ziemne na terenie byłej strzelnicy położonej na terenie gminy Pawłosiów. Zrealizowano również zabezpieczenia oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia strzelnicy służącego do prowadzenia szkolenia. W skład asortymentu zakupionego i zabezpieczonego sprzętu oraz środków trwałych należą między innymi: podnośniki do tarcz, punkty świetlne, ekrany drewniane, stawidła do tarcz, agregaty prądotwórcze, kontenery magazynowe, zestawy broni, szafa pancerna. W pierwszym roku, 2017, przeznaczono na to 1,86 mln złotych. W wyniku przeprowadzonej modernizacji strzelnica zapewnia 30 stanowisk strzeleckich z maksymalną długością osi strzeleckiej 390 metrów. Maksymalna szerokość osi strzeleckiej to 40 metrów.

W kolejnych latach, aż do 2022 r., Powiat Jarosławski będzie przeznaczał na realizację zadania „Edukacja wojskowa” 65 tys. złotych rocznie.

Obiekt powstał w miejscu poprzedniej strzelnicy, która istniała tutaj w połowie XIX w. i została zbudowana przez armię austro - węgierską. W okresie międzywojennym strzelnica nosiła nazwę „Szczytna” i wykorzystywana była przez żołnierzy m.in. 39 Pułku Strzelców Lwowskich. W czasie okupacji, szkolili się tutaj żołnierze plutonu dywersyjnego Armii Krajowej rejonu „Pruchnik” Władysława Koby ps. Rak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotrek K
Strzelnica otwarta? Pytanie czy ktoś już tam strzelał? Byłem tam kilka razy i chciałem złapać jakoś kontakt z opiekunem strzelnicy. Niestety żywego ducha tam nie ma. Żadnej informacji, żadnego telefonu. Wszystko pozamykane! Co jest grane, czy ktoś mi jest w stanie odpowiedzieć
o
olo

Wszystko dla Wot strzelnice ubrania broń samochody a w operacyjnych bieda piszczy strzelania brak sprzęt się psuje o co tu chodzi takiej biedy nie było od lat.

J
Janek

Ludzie ogarnijcie się 3/4 ekranu zaj...ne jakimś gównem. Konkursy, wideo , cookie itp. Tego się nie da czytać !

j
jozek

Nie w Pawłosiowie tylko Maleniskach. W telewizji powiedzieli dobrze, na onecie, tylko nowiny jak zwykle źle ...

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie