NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  W piątek pisemny egzamin z języka polskiego. Maturzyści...

  W piątek pisemny egzamin z języka polskiego. Maturzyści typują najczęściej „Pana Tadeusza”

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Egzaminem z języka polskiego rozpoczną się w piątek pisemne matury. Zdający obstawiają, że dostaną wypracowanie odnoszące się do odzyskania niepodległości, ponieważ w tym roku obchodzimy 100-lecie tego wydarzenia.
  Jak każdego roku, maturzyści typują lektury i tematy - pewniaki. Niektórzy spodziewają się, że kolejny raz pojawi się fragment „Lalki”. Z innych pozycji najczęściej wymieniają też: „Ferdydurke”, „Dziady”, „Dżumę”, „Granicę”, „Cudzoziemkę”, „Ludzi bezdomnych”, „Przedwiośnie”, „Zbrodnię i karę”, pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego oraz literaturę wojenną.

  Matura próbna 2018. Próbne arkusze z języka polskiego wraz z odpowiedziami

  Są i tacy, którzy stawiają na wiersze Zbigniewa Herberta - poetę, który jest jednym z patronów 2018 r.

  - Moi uczniowie najczęściej wymieniają jednak „Pana Tadeusza” - mówi Sylwia Szuba-Cyran, polonistka z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. - Typują temat związany z okresem, w którym toczy się akcja epopei, z wątkami niepodległościowymi, Napoleonem, nadziejami Polaków.

  Spodziewają się fragmentu sceny w karczmie Jankiela, która ukazuje działalność księdza Robaka.

  - Przeważnie jednak jest tak, że nigdy nie ma tego, co większość przewiduje - śmieje się polonistka. - Zawsze coś zaskakuje młodzież.

  Jak przed rokiem, kiedy w wypracowaniu nie pojawił się fragmenty lektury, tylko nieznanej im książki. Dostali temat: „Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz do wybranych tekstów kultury”.

  Rok wcześniej pisali, czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważali problem odwołując się do fragmentu „Dziadów” cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury. Wtedy też pojawiła się interpretacja wiersza „Dałem słowo” Herberta.

  Maraton maturalny potrwa do 25 maja. Każdego dnia przeprowadzane są dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9, druga o 14. Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej to:‎ język polski, matematyka i język obcy - na poziomie podstawowym, a także wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. W części ustnej - język polski i obcy. Egzamin z królowej nauk, czyli obowiązkowej matematyki - w poniedziałek, 7 maja.

  Aby otrzymać świadectwo maturalne, zdający muszą uzyskać co najmniej 30 proc. pkt z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej, co najmniej 30 proc. pkt z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej i przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym.

  Matura 2018 - język polski, matematyka, angielski [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PRZECIEKI - 3.05.2018]  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo