W piątek rozpoczyna się KrosCon, czyli dwudniowa impreza dla miłośników fantastyki [PROGRAM]

Tomasz Jefimow
W piątek i sobotę (30 i 31 sierpnia) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza będzie można zagrać w "gry bez prądu", zapoznać się z dokonaniami koła studenckiego NEO, poznać gry bitewne przenieść się do fantastycznych światów RPG lub wysłuchać prelekcji. Organizatorzy zapowiadają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

KrosCon powstał na bazie festiwalu gier planszowych "Planszówki z Muffinem", który odbył się w latach 2016 oraz 2017.

- Dwie edycje zgromadziły łącznie około 600 uczestników, a podczas każdego wydarzenia z serii "Przystanek KrosCon" sale restauracji i pubów, które były gospodarzem przedsięwzięć, były wypełnione po brzegi - przypomina Damian "Piórko" Ziemba, jeden z inicjatorów wydarzenia.

Tym razem organizatorzy (GraTy) postanowili pójść o krok dalej i stworzyć wydarzenie z ogromnym rozmachem, zapraszając do współpracy krośnieńskie grono pedagogiczne, okoliczne grupy i kluby fantastyki, Portal Gamesów oraz sklep z grami planszowymi GameKeeper z Rzeszowa.

KrosCon to spotkanie fanów gier fabularnych, mangi i anime, komiksu, seriali telewizyjnych, ale nie tylko. To także rozległa gama zagadnień począwszy od fantastyki, przez szeroko pojętą popkulturę, science-ficition, postapokalipsę, steampunkczy różnotematyczne gry planszowe.

- Jednak konwent to przede wszystkim rodzinna atmosfera, pozytywna energia, ogrom zaangażowania oraz przyjaźnie, które składają się na unikatową całość jaką jest KrosCon - mówi Damian "Piórko" Ziemba.

Impreza skupia prelegentów, wystawców, wydawnictwa, oraz specjalistów w takich dziedzinach jak cosplay, RPG czy gry bitewne niemal z całej Polski, uczestnicy zaś to osoby z całego Podkarpacia.

Na KrosConie będzie można pograć w figurkowe gry bitewne. Część przestrzeni zostanie zaaranżowana pod grę "Bolt Action". - To gra osadzona w realiach II Wojny Światowej - wyjaśniają organizatorzy. - Będzie jej towarzyszyła prezentacja replik mundurów.

Gracze w otoczeniu okopów i dźwięków wystrzałów będą mogli poznać tę jedną z najpopularniejszych gier bitewnych.

Nie będzie to jedyna figurkowa gra bitewna na KrosConie. Obok prezentowane będą fantastyczne tytuły takie jak Warhammer 40,000 czy X-Wing.

Doświadczeni Mistrzowie Gry poprowadzą sesje RPG/gier fabularnych. - To "teatr kilku aktorów", gra wyobraźni, gdzie Mistrz Gry kreuje świat, a gracze oddziałują na niego za pośrednictwem umówionej mechaniki - mówi Damian "Piórko" Zięba. - W grze RPG możemy znaleźć się w różnych fantastycznych światach np. w "postapokalipsie", świecie dinozaurów, krainach fantasy z elfami, krasnoludami i pegazami czy w świecie Star Wars. Wszystko ogranicza wyłącznie kreatywność Mistrza Gry i samych graczy.

Zaplanowano też prelekcje na fantastyczne tematy oraz warsztaty. Będzie można np. zobaczyć jak tworzy się strój "cosplayera" imitujący postacie ze znanych filmów i gier fantastycznych.

PROGRAM:

Piątek (30 sierpnia)

Games Room
12:00 - 22:00 - Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonowała wypożyczalnia gier, w której każdy uczestnik bezpłatnie będzie mógł wypożyczyć dowolną grę, a osoby z obsługi wyjaśnią jej zasady.

Sala prelekcyjna
13:30 - 14:30 - 7 Grzechów Głównych Mistrzów Gry - Grzegorz Wieczorek
Mistrzowie Gry w grach pełnią rolę nieomylnych arbitrów.Jednak tak naprawdę często popełniają błędy. Szczególnie na samym początku swojej kariery. Najczęściej nie zdają sobie nawet sprawy, dlaczego sesja im nie wyszła, gdzie tak naprawdę się pomylili. Spróbujemy odnaleźć te błędy i pokazać, jak można ich uniknąć.

15:00 - 16:00 - Wiedzówka z LotR - Bartosz Kawalec
Quiz z Wiedzy o Władcy Pierścieni! Kto zasługuje na Jedyny Pierścień oraz wieczną glorię i chwałę?

16:30 - 17:30 - Filmowo-serialowe uniwersum Marvel&DC - Krystian Dziok
Marvel i DC to definitywnie największe firmy komiksowe na świecie. Postaci wykreowane przez obydwie korporacje od lat święcą triumfy na dużym i małym ekranie oraz w księgarniach. Głównym założeniem jest omówienie obecnej fazy twórczości Marvela i DC.

18:00 - 19:00 - Story w storytellingu - Damian “Piórko” Ziemba
Ludzie lubią słuchać historii. Spójrzmy na siebie. Wielu z nas nie mogło zasnąć bez opowiadań rodziców czy dziadków. Po prostu ciekawi nas, co robią inni, jakie mają problemy, jakie mają życie, jacy chcą być. Tak to po prostu działa już od tysięcy lat. W prelekcji dowiecie się, jak czarować słowem, bajerować ludzi, budzić pasję, urzekać słuchaczy.

Sala gier bitewnych
12:00 - 22:00 - Pokaz Bolt Action - Jakub Kaczmarczyk, Marcin Stojecki
Historyczna gra bitewna z okresu II Wojny Światowej od wydawnictwa Warlord Games. Skala 28mm. Realistyczne zasady, pełne detali figurki w tym: oddziały, dowództwo, pojazdy pancerne, czołgi. Gra dla miłośników zarówno historii, jak i ciekawej taktycznej rozgrywki!

12:00 - 22:00 -Pokaz Middle Earth (Lord of the Rings) - Paweł Grysztar
Gra bitewna w świecie Hobbita i Władcy Pierścieni łącząca doskonałe zasady rozgrywki z modelami znanymi z książek i filmów!

12:00 - 22:00 - Pokazy Warhammer 40,000 i Kill Team - Michał Drozd
Warhammer 40,000 to jeden z najpopularniejszych systemów bitewnych w Polsce. Podczas gry obejmujemy dowodzenie nad armią, której zadaniem jest wypełnienie misji. Świat przedstawiony w tym systemie to mroczne, gotyckie science-fiction fantasy.

Eliminacje do Mistrzostw Polski
12:00 - 14:30 - Kingdomino - gra taktyczno-strategiczna - wydawnictwo FoxGames
Kolorowa gra dla całej rodziny, która bazuje na znanej wszystkim mechanice domino. Stwórz własne królestwo, powiększaj o pola z koronami i układaj je tak, żeby przyniosły jak najwięcej punktów!

15:00 - 19:00 - Catan - gra ekonomiczna - wydawnictwo Galakta
Bardzo popularna na całym świecie gra rodzinno-ekonomiczna. Gracze są osadnikami na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich przewodzi świeżo założonej kolonii i rozbudowuje ją, stawiając na dostępnych obszarach nowe drogi czy miasta. Każda kolonia zbiera dostępne dobra naturalne, które są niezbędne do modernizowania osiedli.

Strefa cosplay

  • 12:00 - 14:30 - Świteź Cosplay - sesja Q&A
  • 15:00 - 16:00 - Świteź Cosplay - zdjęcia z widzami
  • 18:00 - 19:00 - Star Wars Cosplay - Sesja Q&A - Andrzej Śnigórski i Tomasz Celej
  • 19:30 - 21:00 - Polish Garrison Polonia Minor Squad - zdjęcia z widzami

Sesje RPG
13:30 - 17:30 - Warhammer 2ed - "W skórze wilka” - Marcin Wołczański
Jednostrzałowa kampania umiejscowiona w świecie warhammer fantasy role play, korzystająca z zasad drugiej edycji, dziejąca się po pierwszej burzy chaosu. Grupa towarzyszy wracających z frontu dociera do wioski, której mieszkańcy mają problem związany z wilkiem z pobliskiej jaskini.

18:00 - 20:30 - Deadlands - 7 wspaniałych - Grzegorz Wieczorek
Sesja wprowadzająca do systemu Deadlands Reloaded oraz Savage World Edycja Przygodowa (wydana w tym roku). Idealna dla osób zaczynających przygodę z RPG oraz z systemem Deadlands. Sesja przeznaczona będzie dla 7 graczy mających okazję bronić pewnej zapomnianej mieściny przed grupą bandytów i złem, którego nie rozumieją…

Strefa Kreatywna
16:00 - 17:30 - Makijaż oraz charakteryzacja męska w cosplayu i filmie - Joanna Janiszewska
Hasło "męski makijaż" wzbudza wiele emocji, jednak nie da się ukryć, że istnieje
i staje się coraz bardziej popularny, a w niektórych sytuacjach wręcz niezbędny. Linie kosmetyków do make-upu dla mężczyzn są wypuszczane przez największe domy mody, a na YouTubie i Instagramie przybywa urodowych blogerów i vlogerów.

18:00 - 22:00 - Warsztaty brydżowe – Tamara i Jurek Michelis
Licytacja bez atu? Co to znaczy? Jak wyłożyć "stolik"? Kontra? Na te i inne pytania pomożemy Ci znaleźć odpowiedź już w najbliższy piątek na brydżu! Brydż to niesamowicie dynamiczna gra karciana, która wciąga już od pierwszej rozgrywki! Nie wierzysz? Przyjdź i się przekonaj.

Strefa gier
12:00 - 22:00 - Druk 3d, VR, LEGO, konsole - SKN NEO PWSZ
Koło NEO pokaże Wam rozwiązania technologiczne XXI wieku, takie jak Druk 3D, Wirtualna rzeczywistość czy też nauka programowania z LEGO.

Sobota (31 sierpnia)
Games Room

12:00 - 22:00 - Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonowała wypożyczalnia gier, w której każdy uczestnik bezpłatnie będzie mógł wypożyczyć dowolną grę, a osoby z obsługi wyjaśnią jej zasady.

Sala prelekcyjna
13:30 - 14:30 - Polskie wydania dzieł J.R.R. Tolkiena - Witold Lonc
Prezentacja multimedialna jest próbą przedstawienia najważniejszych dzieł Tolkiena, które do tej pory ukazały się w Polsce z uwzględnieniem m.in. różnych ciekawostek na ich temat.

15:00 - 16:00 - O grach bitewnych i figurkowych słów kilka - Paweł Grysztar
Na prelekcji dowiecie się, co to jest gra bitewna/figurkowa, jak się w nią gra, jakie są rodzaje takich gier, jak, moimi oczami, wygląda polska scena wargamingowa. Jak i gdzie grać, co jest potrzebne, ile trzeba zainwestować, żeby zacząć zagłębiać się w tę pasję.

16:30 - 17:30 - Gra o tron, czyli świątynia sztuki o wielu twarzach - Katarzyna Solińska
Postaramy się, niczym Trójoka Wrona, odbyć podróż w przeszłość, przez 8 sezonów serialu w poszukiwaniu ukrytych tam motywów ze sztuki, baśni i mitów. Z odwagą godną Samwella sięgniemy po rozpadające się manuskrypty i zapomniane rulony, pełne kultowych i kulturowych odniesień. Uwaga! Nie obędzie się bez spoilerów
z serialu, historii sztuki i mitologii.

18:00 - 19:00 - Jesteśmy sami w kosmosie? - Piotr Dymiński
"Wyższa cywilizacja przyjeżdża tymi "UFami" (...) oni nam przeszkodzą, przetną na pół, Ziemia się zwinie, wszystkich nas zgniecie" - przestrzegał znany laureat Nobla w Krośnie. Czy grozi nam inwazja z kosmosu? Seth Shostak z SETI twierdzi, że pierwszy kontakt nastąpi w najbliższych dziesięcioleciach. Jak oszacować te szanse
i czy to możliwe, że jesteśmy całkiem sami w tak ogromnym kosmosie?

19:30 - 22:00 - Warsztaty Improwizacji Teatralnej - Artur Ryś
To możliwość nabrania dystansu do siebie i świata, rozwinięcia w sobie humoru
i kreatywności. Dostaniesz możliwość sprawdzenia się w grze aktorskiej, będziesz mógł stworzyć wyjątkowe postaci, a także w pełni oddać prawdziwego siebie w każdej roli.

Sala gier bitewnych

12:00 - 22:00 - Pokaz Bolt Action - Jakub Kaczmarczyk, Marcin Stojecki
Historyczna gra bitewna z okresu II Wojny Światowej od wydawnictwa Warlord Games. Skala 28mm. Realistyczne zasady, pełne detali figurki, w tym oddziały, dowództwo, pojazdy pancerne, czołgi. Gra dla miłośników zarówno historii, jak
i ciekawej taktycznej rozgrywki!

12:00 - 22:00 - Pokaz Middle Earth (Lord of the Rings) - Paweł Grysztar
Gra bitewna w świecie Hobbita i Władcy Pierścieni, łącząca doskonałe zasady rozgrywki z modelami znanymi z książek i filmów!

12:00 - 22:00 - Pokazy Warhammer 40,000 i Kill Team - Michał Drozd
Warhammer 40,000 to jeden z najpopularniejszych systemów bitewnych w Polsce. Podczas gry obejmujemy dowodzenie nad armią, której zadaniem jest wypełnienie misji. Świat przedstawiony w tym systemie to mroczne, gotyckie science-fiction fantasy.

12:00 - 22:00 - X-Wing Gra figurkowa - Aleksander Gurbiel
X-Wing to szybka taktyczna gra osadzona w uniwersum Star Wars. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują gwiezdne myśliwce Sojuszu Rebeliantów albo Imperium Galaktycznego, wybierają pilotów, którzy siądą za ich sterami, wyposażają je
w specjalne bronie i usprawnienia – wszystko to w celu pokonania swoich rywali.

Eliminacje do Mistrzostw Polski
12:00 - 14:30 - Carcassone - strategiczna gra planszowa - wydawnictwo Bard Centrum Gier
Gracze wyciągają losowe elementy planszy i kładą na stole, ustawiając przy sobie tak, aby stworzyć nowe zamki, rzeki i łąki. Gdy skonstruujesz nowy obiekt, możesz przejąć nad nim kontrolę. Im więcej żetonów znajduje się na stole, tym obiekty robią się coraz większe, a z, czasem się łączą.

16:30 - 20:30 - Neuroshima Hex! - gra logiczno-taktyczna - wydawnictwo Portal Games
Planszowa gra strategiczna rozgrywająca się w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez mutantów i bezwzględne maszyny Molocha. Każdy gracz dowodzi jedną z armii, składającej się z żetonów jednostek, modułów i akcji, które wykłada się na heksagonalnej planszy pola bitwy.

Strefa cosplay

  • 13:30 - 14:30 - World of Bishcraft - sesja Q&A
  • 15:00 - 17:30 - World of Bishcraft - zdjęcia z widzami
  • 18:00 - 19:00 - Talon's Cosplay Crusade - sesja Q&A
  • 19:30 - 22:00 - Talon's Cosplay Crusade - zdjęcia z widzami

Sesje RPG
13:30 - 14:30 - Efekt Mocy - Premierowe granie - Jakub "Sil" Węgrzynowicz
Pragniesz przeżyć przygodę? To twoja szansa! Na sesji w nowej grze fabularnej Efekt Mocy, która pozwoli ci się wcielić w postaci gwiezdnych bohaterów, rodem z ulubionych filmów science-fiction.

19:30 - 22:00 - Masks - Four Elements: The Darkest Timeline - Wojciech Kozdrój

Strefa Kreatywna

12:00 - 14:30 - Twórcy Światów - panel dyskusyjny - Andrzej Śnigórski, Tomasz Celej i Piotr Zych
Światotworzeniem nazywa się proces projektowania fikcyjnego świata, czasem związanego z całym wyimaginowanym uniwersum. We własnym, fikcyjnym uniwersum zawrzeć można zbudowane wedle swojego pomysłu elementy, takie jak: geografia, ekologia, historia, teologia itp. Zależnie od konwencji różne składniki będą mieć różny wpływ na ostateczny wyraz i odbiór.

15:00 - 16:00 - Po co komu historia - Agnieszka Bukowczan – Rzeszut
Historia jest fascynująca. Odpowiada ona na pytanie "dlaczego tak jest?". W historii są zapisane nasze tradycje, wierzenia, kultura... Historia pozwala nam też na to, żebyśmy nie musieli popełniać tych samych błędów. A poza tym dzięki historii możemy tworzyć filmy i gry, których akcja rozgrywa się w zamierzchłych czasach.

16:30 - 17:30 - Pół Wieku Poezji Później - fanowski film w świecie Wiedźmina – spotkanie z ekipą filmową
Pół Wieku Poezji Później to film w reżyserii Jakuba Nurzyńskiego, którego akcja dzieje w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Film będzie opowiadał historię wiedźmina Lamberta. Wydarzenia mają miejsce 30 lat po tych znanych z książek Sapkowskiego. Początkowo miała to być zaledwie półgodzinna produkcja, ale dzięki wsparciu fanów i kilku finansowym zbiórkom film zamienił się w znacznie większe przedsięwzięcie.

18:00 - 22:00 - Z Legend do naszego świata - charakteryzacja Słowiańskiej Południcy - Joanna Janiszewska
Produkcje teatralne i filmowe często wymagają obecności charakteryzatorów na planie. Podbite oko, blizny, rany czy poparzenia, które widzimy na szklanym ekranie są wypadkową wiedzy, talentu i umiejętności posługiwania się specjalistycznymi kosmetykami. Kulisy tej pracy będzie można poznać podczas pokazu charakteryzacji filmowej, który poprowadzi Joanna Janiszewska.

Strefa gier

12:00 - 22:00 - Druk 3d, VR, LEGO, konsole - SKN NEO PWSZ
Koło NEO pokaże Wam rozwiązania technologiczne XXI wieku, takie jak Druk 3D, Wirtualna rzeczywistość czy też nauka programowania z LEGO.

12:00 - 22:00 - Fireside Gathering HearthStone - Turnieje Podkarpacie
Spotkania Fireside Gathering to świetna okazja, aby wspólnie ze znajomymi pograć
w Hearthstone poza domem i poznać innych miłośników karcianych zmagań! Weź udział w spotkaniu Fireside Gathering, a otrzymasz specjalny rewers kart oraz aby zdobyć czarnoksiężnika.

Jak głosno ujadają nowe "Psy"?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3