Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W pierwszym półroczu na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy odprawiono mniej ciężarówek [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Budomierzu.
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Budomierzu. KAS
W pierwszym półroczu 2022 roku, w porównaniu z takim samym okresem 2021 roku, o 7 proc. spadła liczba samochodów ciężarowych odprawianych na podkarpackich, polsko - ukraińskich przejściach granicznych. Miejsca te są jednak ważnym ogniwem w transporcie różnych towarów do i z Ukrainy, stąd konieczność różnych usprawnień.

160 343 pojazdy ciężarowe zostały odprawione od stycznia do końca czerwca na polsko-ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu. W takich samym okresie ubiegłego roku takich ciężarówek było 173 307. To jedyny spadek w naszym regionie, spośród różnych rodzajów transportu.

Ogólnie różnych pojazdów w ruchu drogowym odprawionych zostało na Podkarpaciu o 15 proc. więcej. Szczególnych wzrost został zanotowany w przypadku samolotów. Wzrost wyniósł aż 660 proc. W pierwszym półroczu obecnego roku na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa (które pełni również funkcję przejścia granicznego) odprawionych zostało 2 333 samolotów, podczas gdy rok wcześniej 307. W tym roku na drugim lotnisku, w Mielcu, w ruchu granicznym nie było ani jednego samolotu, w rok wcześniej jeden.

Ruch pociągów towarowych na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą wzrósł o 25 proc.

Od momentu wybuchu wojny rosyjsko - ukraińskiej, wobec blokady przez Rosję portów czarnomorskich oraz wstrzymaniu cywilnego ruchu lotniczego nad Ukrainą, drogowe i kolejowe przejścia graniczne na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie nabierają kluczowego znaczenia w transporcie zaopatrzenia na Ukrainie i transportowanych przez ten kraj towarów, szczególnie zboża.

Z tego względu służby graniczne wprowadzają różne usprawnienia.

Od 1 września pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą odprawiane są wyłącznie na drogowych przejściach Budomierz – Hruszew oraz Krościenko – Smolnica. Natomiast odprawy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony są możliwe tylko na drogowych przejściach granicznych: Korczowa – Krakowiec oraz Medyka – Szeginie.

- W przypadku przewozu towarów podlegających kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (PIW), Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) i Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (IJHARS) – kontrole prowadzone są na dotychczasowych zasadach w wyznaczonych zgodnie z obowiązującymi przepisami punktach kontroli granicznej – podaje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

We wrześniu pojawił się problemy z długim czasem oczekiwana na wjazd do Polski z Ukrainy pustych samochodów ciężarowych. Szczególnie dotyczyło to odcinka przy województwie lubelskim, doszło do protestu kierowców. Groźba taka "wisiała" również nad Korczową, jednak służby graniczne szybko wprowadziły ułatwienia w odprawach.

- W porozumieniu ze stroną ukraińską, w drogowym przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec, w kierunku z Ukrainy do Polski, zostały uruchomione pasy do odprawy pojazdów ciężarowych nieprzewożących ładunku. W drogowym przejściu granicznym Zosin – Ustiług (woj.lubelskie), w kierunku z Ukrainy do Polski, odprawiane są również pojazdy ciężarowe nieprzewożące ładunku - informuje Krajowa Administracja Skarbowa.


Zobacz też: Błaszczak zatwierdził umowę na 48 armatohaubic Krab dla polskiej armii

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24