Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj była siedziba gestapo. W piwnicach kamienicy przy ul. Słowackiego w Jarosławiu, gdzie dziś jest urząd pracy, zamontowano tablice

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
W piwnicach kamienicy przy ul. Słowackiego 2 w Jarosławiu, gdzie dzisiaj znajduje się Powiatowy Urząd Pracy, w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba gestapo. Dla uczczenia pamięci ofiar terroru zamontowano tam tablice z informacjami historycznymi dotyczącymi tego miejsca.

Kilka lat temu w piwnicach urzędu pracy znajdowała się tzw. izba pamięci. Jarosławskie Stowarzyszenie "Ocalić przeszłość dla przyszłości" we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jarosławiu i Zespołem Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, wszystkie przedmioty zinwentaryzowało i przeniosło do tej szkoły, gdzie została otwarta na nowo - izba pamięci.

- Dzięki współpracy dyrektora urzędu pracy, starosty, stowarzyszenia oraz IPN, dwa pomieszczenia, gdzie była katownia gestapo, zostały zaaranżowane w ten posób, że powstała w nich instalacja. IPN we współpracy z nami przygotował te tablice

- wyjaśnia Konrad Sawiński, ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Na tablicach zamontowanych w piwnicy, opisana jest historia II wojny światowej w Jarosławiu i historia terroru w mieście.

- Znajdują się tam również niepublikowane nigdzie wcześniej zdjęcia, pochodzące ze zbiorów jarosławskiego Muzeum Kamienica Orsettich - dodaje Konrad Sawiński.

Miejsce to będzie można odwiedzać, ponieważ starostwo powiatowe porozumiało się z urzędem pracy w ten sposób, że chętni do wejścia, po wcześniejszym umówieniu się na konkretną godzinę, będą mogli zejść do piwnic i je zobaczyć.

W niedzielę 14 czerwca w Jarosławiu zostaną zorganizowane uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Podczas drugiej części tych uroczystości, to miejsce zostanie symbolicznie otwarte.

Tutaj była siedziba gestapo. W piwnicach kamienicy przy ul. ...


Poświęcenie elektrowni w Jarosławiu w 1930 roku.

Tak wyglądały wiele lat temu uroczystości w Jarosławiu. Zoba...

Zobacz też: Historia Jarosławia na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto