Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podręcznym bagażu 51-letni Ukrainiec miał gotówkę o równowartości 260 tys. zł. Na poczet grożącej kary wpłacił 26 tys. zł [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
600 tys. koron szwedzkich chciał bez zgłoszenia przewieźć przez granicę 51-letni Ukrainiec.
600 tys. koron szwedzkich chciał bez zgłoszenia przewieźć przez granicę 51-letni Ukrainiec. KAS
600 tys. koron szwedzkich przewoził bez zgłoszenia, przez polsko-ukraińską granicę, 51-letni Ukrainiec, kierowca autobusu. Gotówkę o równowartości ok. 160 tys. złotych miał w bagażu podręcznym.

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, celnicy kontrolowali autokar, wjeżdżający do Polski z Ukrainy.

- Podczas rewizji okazało się, że 51-letni kierowca, obywatel Ukrainy, wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych. W jego bagażu podręcznym znajdowało się aż 600 tys. koron szwedzkich. Na poczet kary, która grozi kierowcy, zabezpieczono 26 tys. złotych - informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

To kolejna w ostatnich dniach próba nielegalnego przewozu przez granicę środków pieniężnych, wykryta przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w województwie podkarpackim.

Jednym z rekordowych przypadków w tym miesiącu było wykrycie przez funkcjonariuszy KAS z Korczowej 75 tys. funtów brytyjskich w ukraińskiej ciężarówce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która wjeżdża do Unii Europejskiej lub wyjeżdża z UE i przewozi gotówkę w dowolnej walucie, o wartości większej niż 10 tys. euro (ok. 44 tys. złotych), ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej. Niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.

Dlaczego nie wolno swobodnie, bez zgłoszenia, przewozić przez granicę swojej gotówki. Regulacje związane są m.in. z walką z praniem brudnych pieniędzy, czyli legalizowaniem dochodów z przestępstw. Chodzi również m.in. o zapobieganie finansowaniu przestępczego podziemia i terroryzmu.

Skala problemu jest ogromna. Według raportu firmy doradczej Deloitte i Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF), co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB. Chodzi o kwoty rzędu 715 mld a 1,87 bln euro.

Sytuacja jest tym bardziej groźna, że - jak twierdzą autorzy raportu - obecne regulacje na świecie nie są wystarczająco skuteczne i nie pozwalają na efektywne zwalczanie stale usprawnianych metod przestępców. Od 30 lat działa specjalna grupa ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). Jednym z głównych zadań jest ograniczenie transgranicznej przestępczości finansowej. Staż tak ważna jest czujność m.in. służb granicznych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24