Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce warto postawić na biogaz. Wszyscy możemy na tym skorzystać

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rozwój biogazowni w naszym kraju jest jak najbardziej wskazany. mamy ku temu duży potencjał, który szkoda marnować.
Rozwój biogazowni w naszym kraju jest jak najbardziej wskazany. mamy ku temu duży potencjał, który szkoda marnować. Pixabay
Analizując potencjał i potrzeby polskich gospodarstwa, ale również warunki klimatyczne można stwierdzić, że rozwój biogazowni w naszym kraju jest jak najbardziej wskazany.

Biorąc pod uwagę tylko zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale również cieplną, biogazownie mogą być doskonałym uzupełnieniem innych odnawialnych źródeł energii, jak fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe, także te przydomowe. Nie przez cały rok występują w naszym kraju warunki korzystne dla instalacji fotowoltaicznych, podobnie, jak dla turbin wiatrowych. Oczywiście, może się okazać, że również podczas dogodnych warunków, zapotrzebowanie danego gospodarstwa rolnego czy gospodarstw jest zbyt duże na możliwości instalacji odnawialnych źródeł energii. Ich uzupełnieniem może być biogaz.

Biogazownia, dla indywidualnego gospodarstwa rolnego lub wspólna dla kilku farm rolniczych, ma również więcej zalet niż tylko produkcję zielonej energii. Dzięki biogazowni rolnicy mogą się pozbyć produktów ubocznych naszej działalności: gnojowicy, gnojówki, odpadów rolno-spożywczych, bioodpadów, pozostałości z przetwórstwa mięsnego, wytłoków warzywno-owocowych itp. Zaletą biogazu jest także to, że redukuje ilość skażeń ziemi i wody.

- Biogaz powinien stać się jednym z kluczowych sektorów ułatwiających Polsce transformację energetyczną poprzez odejście od paliw kopalnych, w szczególności węgla. W polskim sektorze energetycznym najbardziej dynamicznie rozwijają się obecnie fotowoltaika i energetyka wiatrowa, tj. źródła o niestabilnym trybie pracy. Jednocześnie brakuje magazynów energii o wielkich pojemnościach mogących wesprzeć pracę tych źródeł - w rozmowie z portalem magazynbiomasy.pl mówił Dariusz Samolej, ekspert odnawialnych źródeł energii, dyrektor w Departamencie Inwestycji w Polskim Funduszu Rozwoju.

Jak dodaje ekspert „biorąc pod uwagę decyzję Rady Europejskiej z 11 grudnia 2020 roku o redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, proces odejścia od węgla, gwałtownie przyspieszy w najbliższych latach. Produkcja biogazu w procesie fermentacji beztlenowej z materiałów biodegradowalnych jest w praktyce produkcją metanu ze źródeł odnawialnych”.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24