Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu śladów Łukasiewicza młodzi reporterzy trafili do wielu mniejszych i większych miejscowości

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
W poszukiwaniu śladów Łukasiewicza trafili do Zręcina czy do Rzeszowa. Śledzili jego życie od czasu, gdy był skromnym praktykantem w aptece bo dni, gdy był właścicielem kopalni. Odkrywali jego przeszłe dokonania, ale też dociekali, czy może być on inspiracją również w 21. wieku. Dlaczego tak wiele instytucji wybiera go sobie za patrona?

Dokładnie 30 marca 1853 roku zapłonęła pierwsza lampa naftowa, skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza. Jak wyglądałby świat bez tego wynalazku? Możemy się tylko domyślać, ale na pewno wiemy, ile wniósł do naszego życia codziennego. Już 31 lipca 1853 roku wykorzystano lampy naftowe po raz pierwszy do oświetlenie sal operacyjnych szpitala miejskiego we Lwowie. Niedługo potem stały się bardzo popularne, wykorzystywano je w domach, urzędach, szkołach i do oświetlania ulic.

Łukasiewicz, jedna z najznamienitszych postaci w historii województwa podkarpackiego, przedstawiany jest zwykle jako wynalazca lampy naftowej, ale jego dokonania są znacznie szersze. Był inżynierem, przedsiębiorcą, filantropem, działaczem społecznym i patriotycznym. Tropem tych dokonań czwórka bardzo młodych reporterów, by stworzyć wideo-reportaż „Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera”. To projekt Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin (PSAR), zrealizowany w partnerstwie z Województwem Podkarpackim.

- Od kilku lat tworzymy krótkie filmy o kulturowym bogactwie naszego regionu. Dzieciaki w wieku około 10 lat jeżdżą w ciekawe miejsca i patrzą na nie z perspektywy swoich zainteresowań, przepytują przewodników w sposób czasem mocno zaskakujący. My, dorośli, tylko te filmy nagrywamy i montujemy. Teraz, ponieważ mamy Rok Łukasiewicza, postanowiliśmy zobaczyć, co ciekawego dzieci odkryją w tej postaci - mówi Jan Marković, jeden z założycieli PSAR.

W poszukiwaniu śladów Łukasiewicza młodzi reporterzy trafili do wielu mniejszych i większych miejscowości

- Projekt jest nie tylko o Łukasiewiczu, ale też w pewnym sensie o całym województwie - dodaje Marković. - Ma pokazać dzieciom, że ich małą ojczyzna ma się czymś pochwalić. Może je tez zainspiruje i któregoś dnia to oni będą kimś, z kogo Podkarpacie będzie dumne.

Film „Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera” można zobaczyć także na stronie psar.pl/dziedzictwo-lukasiewicza/ oraz w serwisie YouTube, na kanale gdziecko.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24