Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie jarosławskim pracodawcy nie mają problemów ze znalezieniem pracowników

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wiosną i latem w każdym powiecie spada bezrobocie, głównie za sprawą wzrostu zatrudnienia w budownictwie i rolnictwie. Budowlańcy nie znaleźli się w grupie zawodów nadwyżkowych.
Wiosną i latem w każdym powiecie spada bezrobocie, głównie za sprawą wzrostu zatrudnienia w budownictwie i rolnictwie. Budowlańcy nie znaleźli się w grupie zawodów nadwyżkowych. Norbert Ziętal
Aż 82,44 proc. przedsiębiorców z powiatu jarosławskiego nie ma kłopotów ze znalezieniem nowych pracowników. Zaledwie 1,58 proc. ma problemy przy rekrutacji na wolne stanowisko pracy.

Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie jarosławskim za 2015 rok przygotowały Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu oraz Centrum Aktywizacji Zawodowej w Jarosławiu. Ma wskazać, w których zawodach są największe, a w których najmniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia.

Bezrobocie w 2015 r. niższe niż w 2014 r.

Na koniec grudnia 2015 r. w ewidencji jarosławskiego PUP zarejestrowanych było 8 315 osób bezrobotnych, w tym 4 074 kobiet. W porównaniu z grudniem 2014 r. to spadek o 905 osób. Stopa bezrobocia na koniec 2015 r. w powiecie jarosławskim wynosiła 15,7 proc. i o 1,4 punktu procentowego była niższa od tej z końca 2014 r. Wśród bezrobotnych najwięcej, bo aż 539 osób, było sprzedawców sklepowych - ekspedientów.

Pracy nie mogli znaleźć kucharze (245 osób), szwaczki i hafciarki (221 osób). W 2015 r. to właśnie sprzedawcy - ekspedienci, kucharze i specjaliści ds. administracji i rozwoju najmocniej zasilili grono bezrobotnych. Kogo najbardziej poszukiwali pracodawcy w 2015 r.? Pracowników usług i sprzedawców (wpłynęło aż 618 ofert), z tym, że chodzi tutaj o sprzedawców - przedstawicieli handlowych, a nie osoby stojące za ladą w sklepie. Równie często poszukiwani byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, operatorzy maszyn i urządzeń.

Specjalistów częściej szuka się w internecie

- W grupach zawodów „pracownicy usług i sprzedawcy” oraz „robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy” pracodawcy częściej poszukują pracowników za pośrednictwem PUP niż poprzez portale internetowe. Natomiast w grupach zawodów „kierownicy”, „specjaliści”, „technicy i inny średni personel”, pracodawcy najczęściej szukują kandydatów do pracy za pośrednictwem portali internetowych - informują autorzy opracowania.

Zawodami określanymi jako maksymalnie deficytowe, czyli takimi, w których bardzo trudno znaleźć pracowników, są układacze towarów na półkach oraz wizytatorzy i specjaliści metod nauczania”. O wiele więcej jest zawodów nadwyżkowych, czyli takich, dla których liczba ofert pracy jest niewielka, a ilość bezrobotnych wysoka.

Dane są zaskakujące, bo wśród profesji maksymalnie nadwyżkowych znaleźli się analitycy finansowi, właściciele sklepów, lekarze dentyści bez specjalizacji, w trakcie specjalizacji lub ze specjalizacją I stopnia

A także podoficerowie sił zbrojnych, funkcjonariusze służb specjalnych oraz pośrednicy pracy i zatrudnienia.

Jaki będzie 2016 r. dla powiatu jarosławskiego?

W niewielkim stopniu będzie się różnić od minionego, 2015 r.

- Znaczna większość, bo aż 77,87 proc, przedsiębiorców działających na terenie powiatu nie przewiduje zmian w strukturze zatrudnienia. 19,46 proc. zamierza zwiększyć zatrudnienie, a jedynie 2,67 proc. podmiotów gospodarczych planuje jego zmniejszenie - twierdzą autorzy raportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24