Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie mieleckim rozwija się afrykański pomór świń. Cały czas trwa ubój prewencyjny

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Na terenie naszego województwa do dnia 28 września stwierdzono 54 ogniska zapalne u świń, najwięcej w pow. mieleckim, bo aż 51.
Na terenie naszego województwa do dnia 28 września stwierdzono 54 ogniska zapalne u świń, najwięcej w pow. mieleckim, bo aż 51. Polska Press
Samorząd województwa podkarpackiego przyznał sumę 240 tys. złotych rolnikom z czterech gmin powiatu mieleckiego zmagającym się z afrykańskim pomorem świń. Sytuacja jest nadal trudna. Powiatowy Lekarz Weterynarii ma wstępne wyniki badań potwierdzających 52 ognisko epidemii.

Decyzja o dodatkowym wsparciu z budżetu województwa gospodarstw z czterech gmin Czermin, Mielec, Wadowice Górne i Przecław zapadła na poniedziałkowej sesji sejmiku wojewódzkiego. Radni przeznaczyli pieniądze na wypłatę zasiłków celowych.

- Ta pomoc jest potrzebna. Oczywiście jest wsparcie ze strony rządu, ale my też jako samorząd województwa musimy się zaangażować i pomóc hodowcom, którzy borykają się z poważnymi stratami, tracą źródło dochodu. To jest wyjątkowa sytuacja, a powiat mielecki jest szczególnie dotknięty ogniskami ASF – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

O takie wsparcie wnioskowali posłowie Teresa Pamuła i Fryderyk Kapinos (oboje z PiS). O problemach związanych z plagą ASF rolnicy rozmawiali w trakcie krótkiego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, do jakiego doszło w ostatnią niedzielę w Przecławiu.

Na terenie naszego województwa do dnia 28 września stwierdzono 54 ogniska zapalne u świń, najwięcej w pow. mieleckim, bo aż 51.

Do tej pory w pow. mieleckim uśmiercono 3300 sztuk świń, łącznie w woj. podkarpackim 3341. Powiat mielecki zajmuje 1. miejsce w woj. podkarpackim pod względem hodowli trzody chlewnej, wynosi ona 43 tys. sztuk.

Najtrudniejsza sytuacja jest w dwóch mieleckich gminach (Wadowice Górne i Czermin). Pierwszy pały dzik z podejrzeniem ASF został znaleziony pod koniec maja w gminie Przecław. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu Piotr Chrabąszcz potwierdzenie o wystąpieniu choroby u tego dzika otrzymał 2 czerwca.

– Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie zmniejszyła się skala epidemii. Cały czas się ona rozwija, cały czas trwa ubój prewencyjny. Mamy wstępne wyniki badań potwierdzające 52 ognisko ASF, oczekujemy potwierdzenia w Instytucie PIW Puławy – powiedział w środę 29 września Nowinom Piotr Chrabąszcz.

Przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa były żniwa i deszcze, z powodu których rowy melioracyjne wypełniły się wodą. To wraz z wodą i żerującymi na polach gryzoniami wirusy mogą docierać do gospodarstw.

Jak wyjaśnia Piotr Chrabąszcz, dziki mimo prowadzonego odstrzału nadal mogą być nosicielami wirusa ASF, gdyż wirus ten długo utrzymuje się w padłych sztukach (do 6-8 miesięcy), a szczątki padłych dzików mogą być roznoszone przez gryzonie.

Planowane jest wprowadzenie zasad ochrony biologicznej w gospodarstwach utrzymujących świnie. Będzie ona zmierzała m.in. do zabezpieczania gospodarstw przed gryzoniami. Bezpieczeństwo mają zapewnić trutki wyłożone wokół gospodarstw w specjalnych stacjach. Ponadto każde gospodarstwo będzie musiało mieć miejsce do przebierania się osób do obsługi świń. Wymagane będzie też montowanie w oknach siatki i wyposażenie w maty dezynfekcyjne bram wjazdowych i wejść do pomieszczeń chlewni. Koszty tych zabezpieczeń ponosić będzie właściciel gospodarstwa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreśla, że epidemia ASF dotknie najmniejszych hodowców.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje dopłaty do programu ochrony biologicznej, ale dotyczyć to będzie z pewnością większych gospodarstw utrzymujących co najmniej 50 sztuk – mówi Piotr Chrabąszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24