W Przemyślu celnicy uczyli się, jak przeciwdziałać przemytowi chronionych gatunków [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Szkolenie dla funkcjonariuszy i pracowników KAS rozpoczeło się w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Archiwum KAS
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, przy współpracy z Ministerstwem Finansów, zorganizowała ogólnopolskie, specjalistyczne szkolenie dla funkcjonariuszy i pracowników KAS zajmujących się ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem.

W warsztatach wzięli udział eksperci i koordynatorzy CITES z Izb Administracji Skarbowej z całego kraju, przedstawiciel Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów a także funkcjonariusze pełniący służbę na lotniczych i drogowych przejściach granicznych.

- Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Grzegorz Skowronek otwierając szkolenie wskazał, że spotkanie ma na celu przede wszystkim umożliwienie wymiany doświadczeń w zakresie wykrywania przestępstw przeciwko przyrodzie, w szczególności przeciwko gatunkom zagrożonym wyginięciem . Jak podkreślił, to kolejne centralne szkolenie z tematyki CITES organizowane na terenie województwa podkarpackiego, które pozwoli na poznanie w praktyce realizacji działań pozwalających nieść pomoc m.in. zwierzętom objętym ochroną CITES - informuje rach. Edyta Chabowska z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej
Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Trzydniowe warsztaty rozpocznęły się w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, gdzie uczestnicy poznali zasady funkcjonowania tego typu placówek oraz możliwe formy współpracy Krajowej Administracji Skarbowej z takimi ośrodkami.

Doświadczeni lekarze weterynarii prowadzący ośrodek, Andrzej i Radosław Fedaczyńscy, omówili przykłady postępowania z zatrzymanymi zwierzętami, ze szczególnym uwzględnieniem niedźwiedzi, zwracając także uwagę na zasady BHP obowiązujące przy zatrzymywaniu okazów chronionych gatunków.

- Uczestnicy warsztatów mieli także możliwość ugruntowania znajomości przepisów prawnych i zasad kontroli okazów CITES na pobliskim polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Prowadzona tam kolejna część warsztatów pozwoliła na pogłębienie wiedzy w obszarze postępowania przygotowawczego w zakresie nielegalnego obrotu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, z uwzględnieniem prawa materialnego i procesowego - opisuje rach. Chabowska.

Podczas szkolenia omówione zostały także zagadnienia dokumentowania zatrzymań okazów CITES i współpracy w obsłudze medialnej.

Na zakończenie warsztatów omówiono także plany działania Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze CITES na 2018 r.

Jak podkreśli asp. Rafał Tusiński, ekspert Służby Celno-Skarbowej z Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów, skala obrotów w nielegalnym handlu okazami zagrożonymi wyginięciem i wykonanymi z nich wyrobami jest porównywalna do handlu bronią czy narkotykami. Tylko w ubiegłym roku, funkcjonariusze podczas kontroli celnej udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 8,5 tys. chronionych gatunków, w tym 4,7 tys. żywych zwierząt, 3,7 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej czy 47 kg koralowców rafotwórczych.

Podkarpacka Służba Celno-Skarbowa w ramach KAS, znalazła się w krajowej czołówce w wykrywaniu przypadków łamania Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Tylko w tym roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim zatrzymali ponad 1,2 tys. takich okazów, w tym 425 żywych zwierząt. Do magazynów depozytowych Służby Celno-Skarbowej trafiły tu także spreparowane głowy wilka, myszołów i jastrząb gołębiarz a także galanteria wykonana ze skór dzikich zwierząt.


ZOBACZ TEŻ: W Korczowej celnicy i strażnicy graniczni ujawnili próbę przemytu spreparowanych głów wilków szarych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie