Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu ma powstać podziemne „miasto” z XVI-XVII wieku, złotego okresu dla tego miasta

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu.
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu. Witold Wołczyk/UM Przemyśl
Czasy Złotego Wieku dla Przemyśla, czyli przełom XVI i XVII wieku, mają być odtworzone w odrestaurowanych kolejnych fragmentach przemyskich podziemi.

Po zakończeniu prac planowanych do wykonania w tym projekcie będzie można przejść spory kawałek drogi. Spod głównego budynku Urzędu Miejskiego (Rynek 1), dawnym kolektorem sanitarnym pod Rynkiem, aż do Muzeum Historii Miasta Przemyśla, czyli do kamienicy Rynek 9.

Obecnie trwają przetargi, które mają wyłonić wykonawców rozbudowy i modernizacji Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu. Jest to wspólne zadanie Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Muzeum chce wyremontować piwnice budynku Rynek (, część pomieszczeń w budynku przy ul. Serbańskiej 7 oraz wykonać remont elewacji frontowych tych budynków. Obecnie trwają przetargi.

Całość prac związanych z rozbudową i modernizacją przemyskiej trasy podziemnej ma kosztować ponad 13 mln złotych. 7,8 mln złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Zakończenie wszystkich robót planowane jest na wrzesień 2021 roku.

Projektu obejmuje nie tylko remonty nowych odcinków piwnic, podziemi, czy budynków, ale również atrakcyjniejsze dla zwiedzających urządzenie już zagospodarowanych odcinków podziemi.

Celem jest stworzenie interesującego i unikatowego produktu turystyczno-edukacyjnego dla o wiele szerszej grupy odbiorców niż obecnie.

- Projekt zakłada przeprowadzenie prac adaptacyjnych i aranżacyjnych w budynkach i obiektach oraz utworzenie podziemnej trasy turystycznej, która będzie obrazować podziemne miasteczko XVI i XVII - Złotego Wieku dla Przemyśla — informuje przemyski magistrat.

Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swoją strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście, układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tam tętniącego życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI wieku. Ideą przewodnią trasy jest więc prześledzenie i ukazanie życia mieszkańców miasta w całej jego złożoności. Zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym, ale także w określonych obiektywnych warunkach naturalnych lub ukształtowanych w wyniku celowej działalności człowieka.

Zobacz też: Wspólna kąpiel morsów z Przemyśla i Jarosławia. Temat przewodni – Hawaje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24