Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu natrafiono na ślady cmentarzy żołnierzy poległych w latach 1918-1920, w wojnach polsko-bolszewickiej i polsko-ukraińskiej

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Niedawno dzięki akcji ZGFTP, PSRH X D.O.K. oraz Węgrów udało się oczyścić zaniedbany fragment cmentarza przy ul. Przemysława w Przemyślu, na którym spoczywają m.in. żołnierze węgierscy (na fot). Jednak okazuje się, że nekropolia kryje jeszcze inne, nieznane obecnie tajemnice.
Niedawno dzięki akcji ZGFTP, PSRH X D.O.K. oraz Węgrów udało się oczyścić zaniedbany fragment cmentarza przy ul. Przemysława w Przemyślu, na którym spoczywają m.in. żołnierze węgierscy (na fot). Jednak okazuje się, że nekropolia kryje jeszcze inne, nieznane obecnie tajemnice. Norbert Ziętal
Na dwóch przemyskich cmentarzach, Zasańskim i przy ul. Przemysława, pochowanych jest ponad 800 polskich żołnierzy, poległych w latach 1918-1920, podczas wojen polsko-bolszewickiej i polsko-ukraińskiej. Dzisiaj nie ma śladu po ich mogiłach. Jest szansa, że dzięki odkrytej dokumentacji archiwalnej uda się je odtworzyć i zidentyfikować poległych.

W ubiegłym roku Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, w ramach projektu rekonstrukcji cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej, zdobył dokumentację archiwalną, wśród której znalazły się także spisy poległych żołnierzy polskich z okresu 1918-1920, czyli wojen polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Pochowani są oni na cmentarzach w Przemyślu, jednak dzisiaj miejsca ich pochówku nie są widoczne.

- To sensacyjne odkrycie jeśli zważyć na fakt, iż obchodzimy w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na dwóch przemyskich cmentarzach pochowanych jest ponad 800 polskich żołnierzy. Dzięki tym listom udało się ustalić tożsamość i miejsce spoczynku żołnierzy na cmentarzu Zasańskim w Przemyślu

— informuje Mirosław Majkowski, prezes ZGFTP.

Prezydent Przemyśla wystąpił do IPN z prośbą o ustawienie tablicy z nazwiskami żołnierzy przy tej kwaterze. W chwili obecnej trwa weryfikacja nazwisk na podstawie list przekazanych przez Związek do Instytutu Pamięci Narodowej.

- Bardziej skomplikowana sytuacja jest na przemyskim cmentarzu wojennym przy ul. Przemysława. Brak planów z okresu międzywojennego, zmiany w strukturze cmentarza dokonane w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, utrudniają szczegółową lokalizację samych grobów, ale dzięki pomocy członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." udało się ustalić lokalizację pól, gdzie spoczywają szczątki polskich bohaterów. Marek Szymański, członek PSRH X D.O.K. zajmuje się weryfikacją nazwisk według pozyskanych archiwalnych spisów z listą, jaką Związek otrzymał z warszawskiego oddziału IPN — twierdzi Majkowski.

Podkreśla, że nie udałoby się zweryfikować nazwisk poległych, gdyby nie olbrzymia pomoc dr Danuty Greszczuk-Kaczyńskiej.

Docelowo Związek chce, aby na tym cmentarzu powstała kwatera polskich żołnierzy.


Forty Twierdzy Przemyśl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24