W Przemyślu odsłonili odnowiony pomnik marszałka Józefa...

  W Przemyślu odsłonili odnowiony pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Nowiny

  Znajdujący się u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej pomnik marszałka Jóżefa Piłsudskiego przeszdł gruntowną renowację.
  1/42
  przejdź do galerii

  Znajdujący się u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej pomnik marszałka Jóżefa Piłsudskiego przeszdł gruntowną renowację. ©Norbert Ziętal

  U zbiegu ul. Wodnej i Mostowej, w ścisłym centrum Przemyśla, odsłonięto odnowione popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Renowacja kosztowała 80 tys. złotych.
  Pomnik z popiersiem marszałka powstał w 2002 r. z inicjatywy Polskiego Związku Wschodniego w Przemyślu. Projektantem pomnika był artysta plastyk Józef Kalinowski. Odlew popiersia wykonali przemyscy ludwisarze z wytwórni dzwonów Jana Felczyńskiego.

  Przez lata pomnik nie należał do zbyt okazałych, a miejsce obok niego od dłuższego czasu było zaniedbane. Choć pomnik znajduje się w niedalekiej odległości od głównego budynku Urzędu Miejskiego, to jednak niewielu przemyślan o nim wiedziało.

  Pojawiły się nawet pomysły, aby pomnik przenieść w bardziej reprezentacyjne miejsce.

  Popiersie zyskało nowy, wyższy postument i okolicznościową tablicę a plac, na którym stoi pomnik, został rozbudowany, przybierając ostatecznie kształt Krzyża Virtuti Militari. Krzyż, podobnie jak nowy piedestał, wykonany jest z granitu i opatrzony elementami z brązu. Całość prac renowacyjnych kosztowała ponad 80 tys. złotych.

  Choć na tablicy pomnika widnieje data 11 listopada 2018 r., to jednak odrestaurowany postument odsłonięto wczoraj, czyli 3 września. Dlaczego? Nawiązano do daty ważnej dla historii Polski i Przemyśla. To w tym mieście 29 września 1906 Piłsudski spotkał się z przedstawicielami wywiadu austriackiego i uzyskał zgodę na formowanie wojska polskiego na obszarze zaboru austriackiego.  zobacz też:W sanktuarium w Tuligłowach k. Jarosławia powstał 25-metrowy pomnik upamiętniający 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości  POPULARNE NA NOWINY24:


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Gość

  pl.Wolności

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Protest pracowników sądów

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO