STUDNIÓWKI 2019
  the best of

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Rozwiń
  STUDNIÓWKI 2019
  Zwiń

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Dobiega końca sezon studniówkowy. Nasi fotoreporterzy odwiedzili wiele imprez, a zdjęcia z tych trzech cieszyły się zdecydowanie największym zainteresowaniem internautów.

  W Przemyślu odsłonili odnowiony pomnik marszałka Józefa...

  W Przemyślu odsłonili odnowiony pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Nowiny

  Znajdujący się u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej pomnik marszałka Jóżefa Piłsudskiego przeszdł gruntowną renowację.
  1/42
  przejdź do galerii

  Znajdujący się u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej pomnik marszałka Jóżefa Piłsudskiego przeszdł gruntowną renowację. ©Norbert Ziętal

  U zbiegu ul. Wodnej i Mostowej, w ścisłym centrum Przemyśla, odsłonięto odnowione popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Renowacja kosztowała 80 tys. złotych.
  Pomnik z popiersiem marszałka powstał w 2002 r. z inicjatywy Polskiego Związku Wschodniego w Przemyślu. Projektantem pomnika był artysta plastyk Józef Kalinowski. Odlew popiersia wykonali przemyscy ludwisarze z wytwórni dzwonów Jana Felczyńskiego.

  Przez lata pomnik nie należał do zbyt okazałych, a miejsce obok niego od dłuższego czasu było zaniedbane. Choć pomnik znajduje się w niedalekiej odległości od głównego budynku Urzędu Miejskiego, to jednak niewielu przemyślan o nim wiedziało.

  Pojawiły się nawet pomysły, aby pomnik przenieść w bardziej reprezentacyjne miejsce.

  Popiersie zyskało nowy, wyższy postument i okolicznościową tablicę a plac, na którym stoi pomnik, został rozbudowany, przybierając ostatecznie kształt Krzyża Virtuti Militari. Krzyż, podobnie jak nowy piedestał, wykonany jest z granitu i opatrzony elementami z brązu. Całość prac renowacyjnych kosztowała ponad 80 tys. złotych.

  Choć na tablicy pomnika widnieje data 11 listopada 2018 r., to jednak odrestaurowany postument odsłonięto wczoraj, czyli 3 września. Dlaczego? Nawiązano do daty ważnej dla historii Polski i Przemyśla. To w tym mieście 29 września 1906 Piłsudski spotkał się z przedstawicielami wywiadu austriackiego i uzyskał zgodę na formowanie wojska polskiego na obszarze zaboru austriackiego.  zobacz też:W sanktuarium w Tuligłowach k. Jarosławia powstał 25-metrowy pomnik upamiętniający 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości  POPULARNE NA NOWINY24:


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Gość

  pl.Wolności

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  O hejcie w internecie i mowie nienawiści

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO