Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu otwarta została wystawa plenerowa "Hetman" poświęcona Stanisławowi Żółkiewskiemu [ZDJĘCIA]

Polskie Radio 24
Kamil Krukiewicz/UM Przemyśl
W Przemyślu otwarta została wystawa plenerowa "Hetman" poświęcona Stanisławowi Żółkiewskiemu. Wystawa powstała 2 lata temu w 400. rocznicę śmierci tego wybitnego dowódcy i polityka, była prezentowana w kilku miastach Polski, a od piątku można ją oglądać na Placu Niepodległości. Wystawę zorganizował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Dyrektor Instytutu Dorota Janiszewska-Jakubiak wyjaśnia, że otwierając wystawę w Przemyślu Instytut chce przypomnieć postać, która w niezwykły sposób zapisała się w historii, a jego życie i dokonania nabrały w ostatnim czasie wyjątkowej aktualności.

- Trudno, żeby hetman Żółkiewski nie budził skojarzeń z dzisiejszą sytuacją, która jest na Ukrainie i agresją rosyjską. Hetman Żółkiewski jest też dobrym bohaterem na współczesne czasy, jako ten, który jako jeden z niewielu wodzów trafił zajął Kreml, bo jego wojny z Moskwą były wielkim sukcesem Rzeczypospolitej. Był wspaniałym mężem stanu, był doskonałym strategiem, do tego wielkim patriotą - mówi.

Dorota Janiszewska-Jakubiak dodaje, że w niezwykły sposób dzieło hetmana Żółkiewskiego łączy Polskę i Ukrainę.

- Hetman Żółkiewski jest twórcą ważnych elementów wspólnego dziedzictwa Polski i Ukrainy, bo większość pamiątek z nim związanych to są pamiątki, które znajdują się po drugiej stronie granicy. To jest przede wszystkim Żółkiew, która jest absolutnie niezwykłą grupą obiektów zabytkowych, tworzących miasto idealne, wybudowane przez Żółkiewskiego na wzór Zamościa, w której absolutną perłą jest kolegiata Świętego Wawrzyńca, w której spoczął hetman Żółkiewski - podkreśla.

Na wystawie można zapoznać się ze spuścizną po Stanisławie Żółkiewskim i przypomnieć sobie jego dokonania militarne i polityczne wyjaśnia dyrektor Instytutu Polnika.

- Ważnym elementem tej wystawy są prace konserwatorskie i polonika związane z Żółkiewskim, które znajdują się w muzeach na terenie Ukrainy, ale również w Rosji. Staraliśmy się poprzez te polonika: portrety, mapy, obrazy pokazujące chwałę oręża polskiego i hetmana Żółkiewskiego, ukazać całą historię związaną z wojnami ze Szwedami, z Turkami, Tatarami i oczywiście z Moskwą wraz ze wspaniałą bitwą pod Kłuszynem, Smoleńskiem, a potem zajęciem Moskwy - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Wystawie towarzyszy film animowany pod tytułem "Hetman", który można obejrzeć na YouTube.

Stanisław Żółkiewski herbu Lubicz (ur. 1547 w Turynce pod Lwowem, zmarł 7 października 1620 w Berezowce, podczas odwrotu z pola bitwy pod Cecorą. Był magnatem, hetmanem wielkim koronnym i kanclerzem wielkim koronnym. 4 lipca 1610 pod Kłuszynem odniósł swe największe zwycięstwo, pokonując oddziałem 2700 husarzy, wspomaganych przez 200 piechurów, armię rosyjską liczącą 30 tysięcy żołnierzy, po czym na dwa lata zajął Moskwę.

W Przemyślu otwarta została wystawa plenerowa "Hetman" poświ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto