NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  W Przemyślu przybędzie osiem nowych ulic

  W Przemyślu przybędzie osiem nowych ulic

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  W Przemyślu przybędzie osiem nowych ulic

  ©Archiwum

  239 ha powierzchni, nowy szczyt, czyli Górę Wapielnicę, 34 ha lasu i osiem nowych ulic to już od 1 stycznia 2010 r. zyska miasto Przemyśl.
  W Przemyślu przybędzie osiem nowych ulic

  ©Archiwum

  Stanie się tak po przyłączeniu do miasta wsi Kruhle Wielkim, obecnie leżącej w gm. Krasiczyn. W nietypowy sposób ten fakt chcą uczcić członkowie Klubu Górskiego "Karpaty": - Z flagą miejską oficjalnie pójdziemy przyłączyć Kruhel Wielki do Przemyśla - zapowiadają. Ma to się stać o północy z 31 grudnia na 1 stycznia.

  Od nowego roku Kruhel Wielki, wieś obecnie leżąca w gminie Krasiczyn, stanie się częścią Przemyśla. Miasto zyska 239 ha i nowych mieszkańców. Ale to nie wszystko.

  - Obecnie miasto na swoim terenie nie ma lasu. A my mamy aż 34 hektary. Do tego objętego program ochrony Natura 2000 - mówi Zbigniew Górski, sołtys Kruhela Wielkiego.

  Miastu przybędzie również osiem nowych ulic. Na razie istnieją tylko propozycje ich nazw. Główna, czyli obecna droga będąca przedłużeniem Witoszyńskiej, ma się nazywać Kruhel Wielki. Ponadto Jaworowa, Klonowa, Leszczynowa, Grabowa, Dębowa, Łowiecka i Jastrzębia.

  To propozycja mieszkańców, którą radni miejscy zajmą się podczas grudniowej sesji. Nie wszystkim mieszkańcom Kruhela takie nazwy się podobają.

  - Po przyłączeniu do miasta chcą z nas zrobić las. Przecież mamy tyle znakomitych postaci, które mogłyby być patronami ulic - dziwi się Władysław Jakubiec.

  Sołtys Górski twierdzi, że propozycje nazw ulic są celowe nawiązanie do walorów przyrodniczych miejscowości, a wkrótce przemyskiego osiedla.

  To pierwsze, od 32 lat, poszerzenie granic Przemyśla. Dlatego zarówno obecni mieszczanie, jak również przyszli, chcieliby, aby ten moment jakoś uhonorować.

  - Z miejską flagą, w Sylwestra, pójdziemy oficjalnie przyłączyć Kruhel Wielki do Przemyśla. Wyruszamy o godz. 22 z Rynku. Nowy rok powitamy na Górze Wapielnica. Zrobimy mały pokaz sztucznych ogni - mówi Dariusz Hop, prezes Klubu Górskiego "Karpaty".
  Do marszu może się przyłączyć każdy chętny. Istotne jest to, że od stycznia Przemyśla będzie wyższy. W granicach miasta znajdzie się Góra Wapielnica, 394 m n.p.m. Pomiędzy nią a najniższym punktem Przemyśla, gdzie Wiar wpada do Sanu, będzie ponad 200 metrów różnicy.

  Mieszkańcy Kruhela najbardziej cieszą się inwestycji, które mają być u nich realizowane przez miasto. Chodzi o wodociąg, kanalizację, oświetlenia i poprawę stanu drogi.

  - Mam przyrzeczenie zrealizowania tych inwestycji, podpisane przez prezydenta Przemyśla Roberta Chomę i ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej, a obecnie posła, Marka Rząsę. Oprawiłem ten dokument w ramkę - mówi Górski.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.nowiny24.pl

  Kolęda okiem księdza

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO