MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu radni chcą zmienić nazwę ulicy bł. bpa Jozafata Kocyłowskiego. Bo kolaborował z hitlerowcami

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Czerwiec 2013 r. Uroczystość odsłonięcia nazwy ul. bł. bpa Jozafata Kocyłowskiego w Przemyślu, z udziałem m.in. ówczesnych władz miejskich.
Czerwiec 2013 r. Uroczystość odsłonięcia nazwy ul. bł. bpa Jozafata Kocyłowskiego w Przemyślu, z udziałem m.in. ówczesnych władz miejskich. Norbert Ziętal
Grupa przemyskich radnych miejskich domaga się zmiany nazwy ul. bł bpa Jozafata Kocyłowskiego. Powód? Kolaboracja ze zbrodniarzami hitlerowskimi. Proponują, aby ulicy nadać imię innego duchownego greckokatolickiego bł. bpa Grzegorza Chomyszyna.

Pod projektem uchwały w sprawie zmiany ulicy bł. bpa Jozafata Kocyłowskiego na bł. bpa Grzegorza Chomyszyna podpisało się pięcioro radnych. Czworo z klubu Wspólnie dla Przemyśla (dawny Kukiz'15) oraz jeden z Koalicji Obywatelskiej.

Bp Kocyłowski został patronem ulicy w czerwcu 2013 r. Ta krótka ulica łączy ul. bp Śnigurskiego, Asnyka, Katedralną i Pl. Czackiego, na Starym Mieście w Przemyślu. Decyzję w sprawie nadania ulicy imienia bpa Kocyłowskiego podjęła ówczesna Rady Miejska w Przemyślu.

Decyzja radnych miejskich spotkała się z krytyką wielu środowisk. Dlaczego? Przypomniano niechlubny rozdział z życiorysu duchownego, kolaborację z hitlerowskimi okupantami. Po wkroczeniu Wehrmachtu do Przemyśla duchowny podjął aktywną współpracę z okupantem niemieckim. Jako obywatel II Rzeczpospolitej dokonał zdrady stanu. Błogosławił ochotnikom do oddziałów Waffen-SS Galizien i zachęcał Ukraińców do wstępowania w szeregi tej formacji, która brała udział m.in. w ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich.

W 2013 r. społecznicy zebrali 500 podpisów pod wnioskiem o ponowną zmianę nazwę ulicy, jednak ówcześni radni nie zajęli się nim.

- W Przemyślu nie może być w przestrzeni publicznej nazwy ulicy, która wzbudza tak olbrzymie kontrowersje, z uwagi na czynnik edukacyjny, wychowawczy i konstytucyjnej zasady wierności obywateli Rzeczypospolitej Polskiej państwu, zwłaszcza w trakcie prowadzenia wojny

— w uzasadnieniu do projektu uchwały twierdzą wnioskodawcy.

Przemyscy radni proponują, aby nowym patronem ulicy został duchowny greckokatolicki, bł. bp Grzegorz Chomyszyn. Ordynariusz stanisławowski, błogosławiony Kościoła Katolickiego, gorący orędownik pojednania polsko-ukraińskiego. Krytyczny wobec ukraińskiego nacjonalizmu, potępił ludobójcze akcje nacjonalistów ukraińskich.

Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, na której mógłby być dyskutowany ten projekt uchwały, odbędzie się 28 listopada.


Przemyśl w liczbach. Zobacz ilu jest mieszkańców, kobiet, mężczyzn, szkół, przedszkoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24