Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu rodziny wielodzietne zapłacą mniej za rekreację i kulturę

Norbert Ziętal
Z takich zniżek będzie można skorzystać.
Z takich zniżek będzie można skorzystać. Norbert Ziętal
W Przemyślu rusza program "Przemyska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+ i rodziny zastępczej". Zaoferuje mieszkańcom tańszy dostęp do rozrywek rekreacyjnych i kulturalnych.

Projekt uchwały w tej sprawie złożyli radni klubów Platformy Obywatelskiej i Regia Civitas. W głosowaniu poparli go jednak wszyscy radni, także z klubów opozycyjnych.

- To nie ma być forma kolejnego zasiłku dla niezamożnych. To projekt promujący wielodzietność. Dający szansę pokoleniową, szansę dla Przemyśla i Polski - argumentował Wiesław Morawski, wiceprzewodniczący rady i szef klubu RC.

Projekt adresowany jest do rodzin mających troje i więcej dzieci, w tym także do takich, w których jest tylko jeden rodzic. Obejmuje ponadto rodziny zastępcze. Chodzi o dzieci w wieku do 18 lat, lub do 25 jeżeli kontynuują naukę.

Członkowie takich rodzin będą mogli korzystać z 50 proc. ulgi przy zakupie biletów wstępu na obiekty Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Chodzi o krytą pływalnię, sztuczne lodowisko, tor saneczkowy oraz kolejkę na stoku narciarskim. Do tego 50 proc. ulgi przy zakupie biletów wstępu na imprezy organizowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek". Zniżka będzie również obowiązywała przy zakupie biletów miesięcznych Miejskiego Zakładu Komunikacji.

W praktyce program byłby realizowany poprzez przyznanie członkom rodzin odpowiednich kart, uprawniających do zniżek.

Instytucje miejskie będą z budżetu miasta otrzymywały zwrot pieniędzy za ulgi wykorzystane przez rodziny. Według orientacyjnych wyliczeń, projekt będzie kosztować miasto pół miliona złotych rocznie.

Część radnych miała wątpliwości, czy program jest adresowany do właściwych osób.

- Filozofia uchwały jest błędna. Promuje wielodzietność, ale pomija trudną sytuację materialną wielu innych rodzin.

Często osoba samotnie wychowująca dziecko jest w o wiele gorszej sytuacji niż rodzina wielodzietna. Hipotetycznie może się zdarzyć, że zamożna rodzina mająca trójkę dzieci będzie korzystać z ulg, a mieszkająca po sąsiedzku biedna rodzina z dwójką dzieci już nie - twierdzi Dariusz Iwaneczko, radny PiS.

Według niego może dochodzić do nadużyć w wykorzystaniu kart, np. przez nieuprawnione osoby. Chciał, aby projekt został wycofany z porządku obrad ostatniej sesji i ponownie przeanalizowany, głównie pod kątem niezamożnych osób, które nie zostały nim objęte.

- Ta uchwała może zrobić więcej kwasu niż dobra - konkludował Iwaneczko.

Obaw o możliwych nadużyciach nie podziela radny Morawski.

- W Przemyślu są 396 rodziny wielodzietne, z tego ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej korzysta 373 rodziny - informuje Danuta Wiech, naczelnik wydziału spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Janusz Łukasiewicz, radny Doliny Sanu proponuje, aby projekt rozszerzyć o instytucje marszałkowskie, np. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Centrum Kulturalne, oraz innych samorządów. A także o prowadzone przez firmy prywatne.

- To cenny pomysł. Zwrócimy się do innych samorządów a także do podmiotów prywatnych z zaproszeniem do programu - twierdzi Robert Choma, prezydent Przemyśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24