MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu szukają mogiły austriackiego żołnierza poległego w czasie I wojny światowej. Zdjęcia z Nowin są jedyną wskazówką [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
W tym miejscu, przy nasypie kolejowym w Przemyślu, prawdopodobnie znajduje się mogiła austriackiego żołnierza poległego w czasie I wojny światowej. Nz. oględziny miejsca.
W tym miejscu, przy nasypie kolejowym w Przemyślu, prawdopodobnie znajduje się mogiła austriackiego żołnierza poległego w czasie I wojny światowej. Nz. oględziny miejsca. Norbert Ziętal
Przy torach kolejowych przy ul. Śniadeckich w Przemyślu prawdopodobnie znajduje się mogiła austriackiego żołnierza, być może kawalerzysty, poległego w latach I wojny światowej. Czy po ponad 100 latach uda się ją odnaleźć? W środę odbyła się wizja lokalna w terenie.

W środę, na wniosek przemyślanina Janusza Galiczyńskiego, odbyły się oględziny miejsca, w którym prawdopodobnie znajduje się mogiła austriackiego żołnierza, poległego w czasie I wojny światowej. Uczestniczyli w niej pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz kilkoro przemyślan mających wiedzę o mogile.

Miejsce jej ulokowania znajduje się ono tuż przy torach, przy ul. Śniadeckich. Dzisiaj w tym miejscu jest równo wyrównany teren, odsiany trawą. Skąd wiadomo o mogile?

W "Nowinach" o tej mogile pisaliśmy już w 2006 r. Sprawą zainteresował nas wówczas Andrzej Mikulski z Przemyśla. Interweniował w naszej gazecie, gdyż grób znajdował się w miejscu zarośniętym dziką roślinnością. Wtedy był tutaj żelazny krzyż, oraz prostokąt wykonany z płytek ceramicznych.

- Kiedyś w tym miejscu wisiała tabliczka informująca o tym, że jest to mogiła nieznanego żołnierza. Dzisiaj już jej nie ma — informował nas w 2006 r. Andrzej Mikulski.

W 2014 r. ponownie zainteresował nas ta mogiłą, a raczej jej brakiem. Zniknęły płytki i krzyż. Pan Andrzej uczestniczył w środę w oględzinach.

- Historię znam z rodzinnych opowiadań. Żołnierze austriaccy zostali ostrzelani przez rosyjską artylerię. Jednemu z nich wybuch urwał głowę. Nie wiadomo dlaczego jego zwłoki nie zostały zabrane, jak inne ciała, tylko pogrzebane pod torami — mówi pan Andrzej.

Dodaje, że to miejsce odwiedzał od dziecięcych lat. Kiedyś na krzyżu wisiała tabliczka, że jest to mogiła nieznanego żołnierza.

W 2006 r. wykonaliśmy zdjęcia krzyża i prowizorycznego grobu z glazury. Dzisiaj są istotną wskazówką przy identyfikacji grobu.

Czy uda się potwierdzić, że w tym miejscu spoczywają szczątki żołnierza? Uczestnicy środowych oględzin nie mieli wątpliwości, że będzie to trudne. Dlaczego? Bo przez 100 lat na tej działce sporo się działo. M.in. został wykonany gazociąg i kanalizacji. Wykonano spore wykopy. Podczas tych prac szczątki żołnierza, o ile faktycznie się tam znajdowały, mogły zostać przypadkowo wykopane i wymieszane z ziemią.

Co dalej?

Po uzyskaniu zgody właściciela terenu, prawdopodobnie PKP, i przy współpracy zakładem gazowniczym, być może w przyszłym roku uda się wykonać prace archeologiczne, a w przypadku znalezienia szczątków ludzkich, także ich ekshumację.


TOP 8 atrakcji turystycznych 2019 w Przemyślu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24