Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu uczniowie polscy i węgierscy pokazali obrzędy ludowe

Norbert Ziętal
przemyskim rówieśnikom tradycyjne węgierskie wesele.
przemyskim rówieśnikom tradycyjne węgierskie wesele. Norbert Ziętal
Cztery lata trwa współpraca pomiędzy przemyskim Gimnazjum nr 5 im. Św. Jana Kantego i Gárdony Géza Ciszterci Gimnázium w Egerze (Węgry). Szkolne wizyty przeradzają się w trwałe przyjaźnie.

W tym tygodniu do Przemyśla przyjechała grupa kilkudziesięciu Węgrów z opiekunami.

Każdy wyjazd, Węgrów do Polski lub polskich uczniów na Węgry ma jakiś temat. Teraz są to węgierskie i polskie tradycje i obrzędy ludowe. Przedstawienie z nimi związane odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Gimnazjaliści z Egeru pokazali tradycyjne wesele węgierskie.

- Przemyśl i Eger są miastami partnerskimi. Władze miejskie zaproponowały nam współpracę na poziomie szkół. Podjęliśmy ten temat - wspomina Halina Wiśniewska, dyr. Gimnazjum nr 5 w Przemyślu.

Początkowo wymiana polegała na wzajemnych wizytach. Wyjazdy odbywały się za prywatne pieniądze. Po roku Polacy i Węgrzy wspólnie napisali projekt "Speaking Stones", czyli "Kamienie Mówią, który został pozytywnie zaopiniowany przez oświatowy program Unii Europejskiej Commenius. Polega on nie tylko na wzajemnym odwiedzaniu się przemyskich i egerskich uczniów. Także na tym, aby opracowywać produkty.

- Naszymi produktami są kalendarze, zakładki, a nawet słowniczki. Wielojęzyczne. Polsko - węgiersko - angielsko - niemieckie. Zawierają one zestaw podstawowych słów. Również przed wyjazdem młodzież uczy się podstawowych zwrotów po polsku lub węgiersku. Ponadto publikujemy biuletyny, które są podsumowaniem rocznej współpracy. Funkcjonuje również strona internetowa i kronika projektu - opowiada Wiśniewska.

Każdego roku przemyskie gimnazjum typuje 20 uczniów, którzy pojadą na Węgry. To osoby dobrze znające język angielski lub niemiecki, komunikatywne, otwarte. Do tego czworo nauczycieli.

Oprócz oficjalnej części projektu są również wizyty przemyskich uczniów w domach egerskich przyjaciół i odwrotnie. To głównie ta część projektu przeradza się później w trwałe przyjaźnie.

- Uczniowie wymieniają się e-mailami, listami. Utrzymują kontakty także po skończeniu szkoły - twierdzi Wiśniewska.

Z projektu zadowoleni są również Węgrzy.

- Projekt jest owocny. Podczas prezentacji pokazujemy tematy reprezentatywne dla naszych narodów. Pokazujące kulturę. Muzykę, film, literaturę, sport, tradycje ludowe - mówi Zsolt Köböl, wicedyrektor Gárdony Géza Ciszterci Gimnázium.

Z rewizytą do Egeru przemyscy uczniowie pojadą na przełomie maja i czerwca. Wówczas tematem spotkania ma być przedstawienie postaci, która jest wzorem dla innych. Przemyślanie planują przybliżyć postać Ojca Świętego Jana Pawła II.

- Poprzez sztukę będziemy mówić o życiu papieża, ale wykorzystamy jego sztukę do tej prezentacji - planuje dyr. przemyskiego gimnazjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24