Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu zbierają odzież, buty, kosmetyki i zabawki dla cudzoziemców przebywających w strzeżonym ośrodku Straży Granicznej

Łukasz Solski
Łukasz Solski
W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu przebywa aktualnie ponad 80 osób. To głównie rodziny z dziećmi, które nielegalnie przekroczyły granicę. Decyzję o umieszczeniu w ośrodku zawsze podejmuje sąd na wniosek Straży Granicznej. Przemyślanka Anna Grad-Mizgała zorganizowała w sobotę 23 października zbiórkę odzieży, obuwia, art. szkolnych i zabawek dla cudzoziemców.

- Doszły mnie informacje, że w ośrodku dla cudzoziemców, który prowadzi Straż Graniczna w Przemyślu, są braki w kosmetykach do pielęgnacji włosów, potrzebne są pieluchy, odzież dla dzieci w wieku o 6 do 16 lat, a także buty zimowe. Doszłam do wniosku, że ogłoszę wśród przemyślan zbiórkę, aby wspomóc tych ludzi - mówi Anna Grad-Mizgała z Przemyśla.

Przez cztery godziny udało się zebrać kilka worków z potrzebnymi rzeczami. Ludzie dopytywali także, czy mogą pomóc w najbliższych dniach.

Zebrane przez Annę Grad-Mizgałę rzeczy trafią do przemyskiego Caritasu, który wspomaga Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Przemyślu swoimi zasobami, i przekaże dary cudzoziemcom.

W Przemyślu zbierają odzież, buty, kosmetyki i zabawki dla cudzoziemców przebywających w strzeżonym ośrodku Straży Granicznej
Łukasz Solski

Większość cudzoziemców pochodzi z Iraku

- Aktualnie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu przebywa ponad 80 cudzoziemców, w przeważającej większości są to rodziny z dziećmi. Zdecydowana większość cudzoziemców to obywatele Iraku. Pozostałe nacje to Turcja, Somalia, Iran. Tutejsza placówka dysponuje ponad stu miejscami dla cudzoziemców

- powiedziała mjr Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

W analogicznym okresie ubiegłego roku w ośrodku w Przemyślu przebywało ok. 50 cudzoziemców.

W Polsce funkcjonuje kilka strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców: w Kętrzynie, Przemyślu, Białymstoku, Lesznowoli, Krośnie Odrzańskim, Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze.

Okres pobytu w strzeżonym ośrodku nie powinien być dłuższy niż trzy miesiące. Jednak może być przedłużony, jeśli w tym czasie nie uda się zakończyć postępowania, m.in. o rozpatrzenie wniosku o ochronę międzynarodową, ale też zobowiązanie cudzoziemca do powrotu czy przekazanie do innego państwa.

Według Dziennika Gazeta Prawna, prawie 1,7 tys. cudzoziemców złożyło w Polsce wnioski uchodźcze w I połowie tego roku. Do końca czerwca 2021 r. decyzję o przyznaniu ochrony otrzymało 391 cudzoziemców, głównie z Białorusi – 282 osoby (uznawalność 100 proc.), Rosji – 48 (uznawalność 12 proc.), oraz Turcji – 25 (89 proc.). Łączna średnia uznawalność dla wszystkich zakończonych postępowań wyniosła 39 proc.

Polecamy:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24