Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomyślu Wielkim można zbliżyć się do gwiazd. Pierwsza impreza z cyklu „AstroNight” przyciągnęła tłumy widzów [ZDJĘCIA]

Michał Krawiec
Obserwatorium w Radomyślu Wielkim (powiat mielecki) odżywa po przerwie spowodowanej epidemią. Pierwsza impreza z cyklu „AstroNight” przyciągnęła tłumy widzów. Każdy mógł policzyć kratery jasnej strony Księżyca, zobaczyć pierścienie Saturna czy pomyśleć marzenie, śledząc wzrokiem spadające gwiazdy. Obserwatorium to jednak nie tylko teleskopy. Co jeszcze skrywa niepozorny budynek z kopułą, stojący przy zespole szkół w trzytysięcznym miasteczku?

Ciekawsze oblicze geografii

W jaki sposób doszło do powstania obserwatorium w miejscowości, która wcześniej na co dzień miała niewiele wspólnego z badaniem kosmosu?

- Do dyrekcji Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim przyszła pani sekretarz z urzędu gminy i zapytała, co mogłoby pomóc nauczycielom w nauce. Uczyłem wówczas geografii. Pomyślałem o teleskopie przenośnym. A skoro teleskop – to może od razu całe obserwatorium? – wspomina nauczyciel Janusz Grzyb, obecnie kierujący pracami obserwatorium.

Po rozmowie gmina złożyła wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Projekt spotkał się z uznaniem ze strony ekspertów oceniających wnioski. Gmina bez problemu uzyskała dotację w wysokości 477 tys. zł, podczas gdy koszt tego zadania wedle kosztorysu wyniósł 723 tys. zł. Obiekt był gotowy w połowie 2017 roku, a już w sierpniu tegoż roku odbył się pierwszy pokaz „AstroNight”, podczas którego widzowie podziwiali zaćmienie Księżyca. Niestety, po kilkunastu pokazach dalsze plany pokrzyżował wybuch epidemii COVID-19.
Znowu można spojrzeć w gwiazdy

Obecnie radomyskie obserwatorium budzi się do życia po pandemicznej przerwie. Podczas bezpłatnych pokazów „AstroNight” uczestnicy mogą wejść do wnętrza obiektu i obserwować odległe planety układu słonecznego (jak znanego z pierścieni Saturna czy leżącą „niedaleko” - bo w najbliższym położeniu tylko 40 mln kilometrów od Ziemi - Wenus). Dużą atrakcją jest również planetarium – dmuchana kopuła, rozkładana podczas pokazów w szkolnej sali gimnastycznej. Leżąc w jej wnętrzu, można obserwować nad głową filmy o historii astronomii i kosmiczne symulacje.

Dla fanów lotnictwa obserwatorium oferuje symulator pilotażu oraz gogle wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość. Na najmłodszych czeka interaktywna piaskownica geograficzna. Dzięki specjalnemu podświetleniu, można rękami kształtować teren i obserwować, jak wyglądałby on na mapie uwzględniającej wysokość wzniesień. Warto wspomnieć, że zarówno symulator lotu, jak i interaktywna piaskownica zostały zbudowane przez zespół obserwatorium.

Wielka nauka w małym miasteczku

Obiekt wyposażony jest w profesjonalne teleskopy, w tym teleskop słoneczny. Nad wszystkim czuwa zespół kilku pasjonatów. Należy do nich m.in. Dominik Hamala, który jest ambasadorem ESERO Polska, edukacyjnego biura Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

- W ramach współpracy z ESERO organizujemy lekcje kosmiczne dla młodzieży. Zespół obserwatorium współpracuje także ze znanymi wydawnictwami, recenzuje książki o tematyce astronomicznej oraz przeprowadza konkursy – mówi Hamala.

O tym, jak prężnie działa obserwatorium może świadczyć chociażby fakt, że prowadzone w nim prace pomogły polskiemu astronomowi Mariuszowi Bajerowi w odkryciu dwóch gwiazd.

- Obecnie chcemy pozyskać jeszcze więcej sprzętu, tak by zapewniać jeszcze lepszą wstępną edukację astronomiczną – mówi Dominik Hamala.

Nie tylko „z głową w chmurach”

Zespół obserwatorium w Radomyślu Wielkim oprócz zgłębiania tajników astronomii zajmuje się także szeroko pojętą techniką. W miejscowej szkole organizowane są zajęcia z robotyki, podczas których uczniowie 7 i 8 klasy uczą się budowy silników, komputerów, programowania czy druku 3D. Wiosną ubiegłego roku w pasjonaci tej ostatniej techniki wydrukowali kilkadziesiąt przyłbic, które zostały przekazane pracownikom Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

CZYTAJ TEŻ: Geniusz ze Stalowej Woli w elitarnej ekipie przygotowującej lot na Marsa. Odpowiadał za systemy sterowania [WIDEO, ZDJĘCIA]

Obserwatorium wyposażone jest także w stację meteorologiczną. Miłośnicy nauki zbudowali także pierwszą w Radomyślu Wielkim stację monitorowania jakości powietrza. Razem z informacjami o pogodzie udostępniają te dane na swojej stronie internetowej.
Jak mówi Janusz Grzyb, zespół przede wszystkim chce zarażać młodych ludzi pasją do nauki. Kto wie: być może to właśnie w Radomyślu ktoś podejmie decyzję o zostaniu badaczem, fizykiem lub – idąc w ślady Mirosława Hermaszewskiego – jako drugi Polak znajdzie się w kryjącym wiele tajemnic kosmosie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24