NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  W Rzeszowie będą świecące ścieżki rowerowe? [ZDJĘCIA, WIDEO]

  W Rzeszowie będą świecące ścieżki rowerowe? [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Po zmroku droga jest znakomicie widoczna, a do oświetlenia nie potrzebuje energii elektrycznej. Rowerzyści z Rzeszowa mają nadzieję, że w stolicy Podkarpacia będą świecące ścieżki rowerowe.
  Ścieżka w rejonie Jeziora Wielochowskiego ma kolor niebieski, który jest nawiązaniem do okolicznego krajobrazu.
  1/10
  przejdź do galerii

  Ścieżka w rejonie Jeziora Wielochowskiego ma kolor niebieski, który jest nawiązaniem do okolicznego krajobrazu. ©Marketnews24

  - To świetne rozwiązanie, na które zwróciliśmy uwagę już podczas jednej z ostatnich mas krytycznych. Ale nikt wówczas tematu nie podjął. Mamy nadzieję, że jak przystało na stolicę innowacji, Rzeszów będzie miał takie drogi – mówi Daniel Kunysz, prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

  Ekologiczne zasilanie


  Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka powstała właśnie w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie.
  W ciągu dnia od zwykłej drogi dla rowerzystów odróżnia ją jedynie kolor asfaltu, w tym przypadku niebieski. Ale akurat ta cecha w porównaniu z Rzeszowem nie jest wyjątkowa, bo u nas przy ulicy Iwonickiej wzdłuż drogi ścieżka ma kolor czerwony. Prawdziwą innowację widać dopiero po zmroku, kiedy tamtejsza ścieżka mieni się tysiącami drobnych elementów zatopionych w masie asfaltowej. To tzw. luminofory, czyli specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię.

  - Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes firmy TPA Sp. z o.o., która opracowała niecodzienny asfalt.

  - Inspiracją była dla nas podobna ścieżka działająca w Holandii. Nasza technologia jest jednak inna i w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Wykonanie takiej ścieżki wpisuje się w obecnie prowadzoną przez nas kampanię dla poprawy bezpieczeństwa – mówi Waldemar Królikowski, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

  Ścieżka w Rzeszowie w rejonie Wisłoka


  Działanie materiału, z którego powstała droga, jest związane ze zjawiskiem luminescencji. Polega ono na pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Pochłonięta energia jest następnie emitowana w postaci światła, na ogół o energii mniejszej niż energia światła wzbudzającego.

  W Rzeszowie rowerzyści wskazują przynajmniej dwie lokalizacje, w których taki asfalt byłby przydatny.

  To przede wszystkim okolice Żwirowni, oraz droga pieszo-rowerowa w rejonie Lisiej Góry. Tam, gdzie działają latarnie nie ma natomiast sensu wydawać pieniędzy na tego typu nawierzchnię – mówi Daniel Kunysz.

  Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl w imieniu wszystkich cyklistów wnioskuje o inwestycje w Miejskim Zarządzie Dróg.
  Do końca roku potrwa trwająca już budowa bezpiecznych przejazdów przez ulice, którą rowerzyści wygrali w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja warta milion złotych polega na budowie dróg rowerowych łączących ścieżki biegnące po dwóch stronach poszczególnych ulic.

  Przejazdy powstaną na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w mieście, m.in. w rejonie ulic: Dąbrowskiego, Powstańców Warszawy, Błogosławionej Karoliny, Wiktora, Szopena, Kopisto, Okulickiego, Niepodległości, X Sudeckiej Dywizji Piechoty a także w okolicach rond Pobitno i Krzyża Świętego. W przyszłym roku rowerzyści będą walczyć o budowę parkingów dla swoich pojazdów oraz świecących po zmroku dróg.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (30)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (30) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie