MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie będzie wielka pompa, która zamieni ścieki na energię. Za 76 milionów złotych [ZDJĘCIA]

Kinga Dereniowska
Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
Instalacje fotowoltaiczne dla rzeszowskich domów pomocy społecznej, wielka pompa ciepła, czujniki zanieczyszczenia powietrza oraz praktyczne i wydajniejsze utylizowanie śmieci. Wszystko to dzięki współpracy Rzeszowa z PGE. - Niesie ona za sobą zmniejszenie kosztów, doradztwo, a co najważniejsze czyste powietrze w Rzeszowie - podkreśla prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Współpraca Miasta z PGE ma ułatwić planowanie inwestycji ekologicznych. Powołany zostanie zespół roboczy, złożony z przedstawicieli miasta oraz spółek z grupy PGE, który będzie zajmował się analizami strategicznymi. W czwartek w Rzeszowie podpisano list intencyjny o współpracy, pod którym, oprócz parafki prezydenta, znalazły się deklaracje: prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusza Marca, prezesa PGE Energia Ciepła Grzegorza Krystka i prezesa PGE Obrót Sebastiana Jandy.

Będzie wielka pompa

Jedną z planowanych przez PGE Energia Ciepła inwestycji jest budowa wielkiej pompy ciepła, której źródłem będą ścieki z oczyszczalni Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Według szacunków, moc uzyskana z tego źródła może dojść do 14 MWt. Inwestycja ma być realizowana na terenie wydzierżawionym od MPWiK. Jej koszt to ok. 76 milionów złotych.

- Dzięki odzyskowi ciepła ścieki, które trafią do rzeki Wisłok, będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko życia w wodzie - podkreśla Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

I nowoczesna kotłownia

Znacznie szybciej, bo już za kilka tygodni, w Elektrociepłowni w Rzeszowie zostanie oddana do użytku nowoczesna, niskoemisyjna kotłownia gazowa o łącznej mocy 186 MWt.

- Pozwoli to na całkowite wyłączenie dwóch kotłów węglowych, a emisja CO2 spadnie o blisko połowę, tj. o ok. 19 tysięcy ton rocznie - podał Grzegorz Krystek.

Kolejna kończąca się w Rzeszowie inwestycja to budowa drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Dzięki niej wydajność utylizacji śmieci wzrośnie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie (obecnie jest to 100 tys. ton). Jej planowane oddanie to pierwszy kwartał przyszłego roku.

Swoje działania na rzecz miasta i ekologii zadeklarowała również spółka PGE Obrót, która zakupi i zamontuje instalacje fotowoltaiczne dla rzeszowskich domów pomocy społecznej. Firma zobowiązała się również do kupienia czujników, umożliwiającą rzeszowianom monitorowanie jakości powietrza w ich mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24