Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie długie kolejki uchodźców do otrzymania numeru PESEL. Miasto apeluje do uchodźców, by rozkładali w czasie swoją rejestrację

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Do punktu Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul.  Langiewicza 15 utworzyła się długa kolejka już  przed jego otwarciem o godz. 9.
Do punktu Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Langiewicza 15 utworzyła się długa kolejka już przed jego otwarciem o godz. 9. Barbara Galas
Wielu uchodźców z Ukrainy zgłosiło się w środę (16 marca) do specjalnego punktu rejestracji i nadawania numeru PESEL w Rzeszowie, potrzebnego do zalegalizowania pobytu w Polsce. Utworzyła się długa kolejka. Kierownictwo punktu podjęło po godzinie dziewiątej rano, czyli zaraz po otwarciu punktu, decyzję o zapisywaniu chętnych do obsługi na następne dni.

Do punktu Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Langiewicza 15 utworzyła się długa kolejka już przed jego otwarciem o godz. 9. Stały w niej głównie kobiety z dziećmi. Niewielki hal do sali obsługi z sześcioma stanowiskami wypełnili uchodźcy. Obsługiwała ich duża liczba wolontariuszy, czas załatwiania formalności wynosił ponad 30 minut.

Do punktu uchodźcy powinni zgłaszać się z paszportem i polską kartę SIM. Na miejscu można wykonać bezpłatnie zdjęcie, ale warto przyjść już z gotowym, co skraca czas formalności, potem zbierane są dane (także odcisku palców) do uzyskania PESEL. Dzieci powyżej 12 lat muszą osobiście pojawić w punkcie, by dostać PESEL. Wolontariusze pomagają wypełnić niezbyt długi polsko-ukraiński formularz.

W związku z trudną sytuacją prezydent Konrad Fijołek zaapelował do uchodźców, by rozkładali w czasie swoją rejestrację, gdyż miasto nie jest w stanie obsłużyć ich w krótkim czasie. System rejestracji dopiero się dociera, brakuje też sprzętu.

Prezydent miasta zapowiedział wydłużenie czasu pracy punktu przy ul. Langiewicza 15 do dwóch zmian, będzie też on pracował w soboty i niedziele. Uchodźców będzie obsługiwała większa liczba urzędników. Gdy do Rzeszowa dotrą nowe komputery, powstaną kolejne punkty nadawania numerów PESEL. Rzeszów czeka na dwadzieścia specjalnych komputerów przeznaczonych do biometrycznej rejestracji uchodźców. Komputery ze specjalnym oprogramowaniem i ochroną RODO zamówił polski rząd w USA i są one już w drodze do Polski.

PESEL jest niezbędny uchodźcom do otrzymania pomocy społecznej w MOPS-ie, oraz świadczeń socjalnych i zdrowotnych, a także do znalezienia pracy, założenia konta w banku i zapisania dziecka do szkoły. Czas na złożenie wniosku o nadanie PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren RP.

Prezydent Fijołek powiedział, że na dzień dzisiejszy jest zapisanych w rzeszowskich szkołach 450 ukraińskich dzieci. – Przy tym tempie rejestracji na początku przyszłego tygodnia może być ich już tysiąc w szkołach i przedszkolach – powiedział Konrad Fijołek.
Miasto szuka dla tych dzieci miejsc w rzeszowskich szkołach, które, jak zaznaczył prezydent, są przepełnione.

Słowniczek polsko-ukraiński. Poznaj podstawowe zwroty, które mogą się przydać.>>>   >>>

Słowniczek polsko-ukraiński. Poznaj podstawowe zwroty, które...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24