W Rzeszowie kierowcy protestowali przeciwko wysokim cenom...

  W Rzeszowie kierowcy protestowali przeciwko wysokim cenom paliw

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  W Rzeszowie kierowcy protestowali przeciwko wysokim cenom paliw

  ©S.Oskarbski

  Ok. trzydzieści samochodów zgromadził w Rzeszowie sobotni protest przeciwko wysokim cenom paliw. Kierowcy blokowali krajową czwórkę między Rzeszowem a Łańcutem.
  W Rzeszowie kierowcy protestowali przeciwko wysokim cenom paliw

  ©S.Oskarbski

  Ogólnopolski protest przeciwko wysokim cenom paliw rozpoczął się od listu, jaki dwa tygodnie temu wystosował do prezesa PKN Orlen prezydent Tadeusz Ferenc. Zarzucał w nim największemu w Polsce producentowi i sprzedawcy, że wykorzystując pozycje monopolisty na ryku sztucznie zawyża ceny narażając kierowców na niepotrzebne wydatki.

  - Obliczyliśmy, że na litrze paliwa Orlen zarabia 68 groszy. To bardzo dużo. A niestety wysokie ceny paliw przekładają się na inne gałęzie rynku i hamują rozwój regionu - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta.

  Protest kierowców przeciwko wysokim cenom paliw [zdjęcia]


  List szybko trafił na czołówki ogólnopolskich gazet i portali internetowych. Na łamach Nowin i portalu Regiomoto.pl Orlen odpierał zarzuty Ferenca twierdząc, że paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Nasza analiza europejskich cen i zarobków dowiodła jednak, że to właśnie Polacy obok Bułgarów i Rumunów płacą za paliwa najwięcej.

  Dlatego za pośrednictwem portali społecznościowych polscy kierowcy zorganizowali ogólnokrajowy protest przeciwko cenom i polityce polskiego rządu. W sobotę właściciele samochodów jeżdżąc bardzo powoli blokowali główne drogi we wszystkich województwach. Na Podkarpaciu utrudniali ruch m.in. na krajowej czwórce między Rzeszowem a Łańcutem. Kolumna kilkudziesięciu samochodów jechała główną trasą z prędkością ok. 30 km/h.

  - Chcieliśmy w ten sposób zwrócić na siebie uwagę osób decydujących o cenach. Bo politycy i sprzedawcy powtarzają jak mantrę, że benzyna jest u nas najtańsza w Europie, ale żaden z nich nie wspomina o zarobkach. A niestety pod tym względem z pozostałymi krajami nie mamy sie nawet co równać - Piotr Wojtyna, jeden z uczestników protestu w Rzeszowie.

  Kierowcy ostrzegają, że jeśli ceny paliw nie zostaną dostosowane do polskich realiów, nasilą protesty. Nie wykluczają nawet zablokowania polskich dróg podczas czerwcowych mistrzostw Europy w piłce nożnej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie