Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie ogrzejemy mieszkania paliwem zrobionym ze śmieci

Bartosz Gubernat
Stanisław Homa: paliwo dla elektrociepłowni można produkować w różnej formie. Mogą to być rozdrobnione, wysuszone odpady, albo ciecz.
Stanisław Homa: paliwo dla elektrociepłowni można produkować w różnej formie. Mogą to być rozdrobnione, wysuszone odpady, albo ciecz. Krzysztof Łokaj
Miasto Rzeszów chce wykorzystać odpady komunalne oraz osady z oczyszczalni ścieków do produkcji paliwa dla rzeszowskiej elektrociepłowni.

W Rzeszowie powołano już konsorcjum trzech instytucji. To Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (odpowiedzialne za wywóz i segregację śmieci), Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (odpowiedzialne m.in. za oczyszczalnię ścieków), oraz rzeszowska elektrociepłownia. To one czuwają nad przygotowaniem, a następnie wprowadzeniem pomysłu w życie.

Z sortowni do kotła

Wybór nie był przypadkowy. Wszystkie trzy mają swoje obiekty w rejonie ul. Ciepłowniczej. Co najważniejsze, do usytuowanej tu sortowni zwożone są śmiecie z całego miasta. W tym miejscu odpady są segregowane, a część z nich (nienadająca się do ponownego wykorzystania) ładowana na większe auta i wywożona na wysypiska.

- Założenie jest takie, że instalacja przerabiająca nieczystości na paliwo stanęłaby obok obiektów MPGK. Dzięki temu transport śmieci między sortownią a linią produkującą opał dla elektrociepłowni byłby bardzo szybki - tłumaczy Stanisław Homa, dyr. Wydziału Ochrony środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa.

Zbudujemy zakład z Włochami?

Jaką technologię wykorzysta wytwórnia paliwa? Specjaliści z Tarnowa dostali od miasta konkretne wytyczne. Przede wszystkim urządzenia powinny spełniać najostrzejsze normy ekologiczne, a produkcja opału musi być opłacalna. Na pewno nie może podnieść ceny odbioru śmieci.

- Chcemy też, aby całkowicie zaakceptowali ją mieszkańcy. Liczę, że z tym nie będzie problemu, bo dzisiejsza technologia pozwala przygotować zakłady działające bez żadnej szkody dla otoczenia. Niedawno w Norwegii oglądaliśmy tego typu zakład. Stał przy ulicy, obok wielkiego osiedla mieszkaniowego - mówi S. Homa.

Projekt zakładu ma być gotowy najpóźniej do końca czerwca. Niewykluczone, że zbudujemy go wspólnie z włoską firma, która oferowała już miastu współpracę w zakresie przetwarzania odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24