Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie otwarto Oddział Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA [WIDEO]

Andrzej Plęs
grzegorz mehring / polskapresse
Gdzie po unijne pieniądze na wspólne projekty polsko-białorusko-ukraińskie? Teraz do Rzeszowa.

Szkolenia, konsultacje, pomoc w formułowaniu wniosków, wsparcie dla wszystkich, którzy chcieliby pozyskać unijne pieniądze na realizację pomysłów realizowanych wspólnie z Białorusinami i/lub Ukraińcami - to oferuje otwarty w czwartek w Rzeszowie Oddział Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA 2014 - 2020.

W programie uczestniczyć mogą podmioty z czterech województw polskich na tzw. ścianie wschodniej, sześciu obwodów ukraińskich i czterech białoruskich, obszaru zamieszkałego w sumie przez 20 mln osób.

- Wspólnie z sekretariatem programu w Warszawie będziemy obsługiwać zainteresowanych z całej ściany wschodniej Polski - wyjaśniała Alicja Wosik, kierowniczka trzyosobowego oddziału w Rzeszowie.

Pijalnia w Horyńcu-Zdroju

Dzięki dotacjom z Programu PL-BY-UA, Horyniec-Zdrój zyskał: pijalnię wód mineralnych, amfiteatr z widownią, plac zdrojowy z fontanną, plac wejściowy z fontanną, skatepark, wykonany został dojazd techniczny do obiektów, wybudowane zostały ścieżki wraz z oświetleniem, kładka nad potokiem Glinianiec, zejścia do parku, nasadzenia roślinne oraz monitoring obejmujący swym zasięgiem teren całego parku.

Gmina Solina-Zdrój zyskała nowy amfiteatr w Polańczyku. Podobnie jak jej ukraiński partner - Schidnica. Obydwa obiekty są miejscem imprez kulturalnych. Najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem Programu PL-BY-UA jest inwestycja w obiekty przy kompleksie jezuickiej bazyliki w Starej Wsi z rekonstrukcją słynnego barokowego ogrodu jezuickiego. Partnerem jezuitów po drugiej stronie granicy był samorząd Żółkwi, w którym wyremontowano (za unijne pieniądze) zamek Żółkiewskich.

Jeśli ktoś wędrował trasą podziemną Jarosławia, zwiedzał podziemne ekspozycje, korzystał z urządzeń multime-dialnych trasy, czynił to również dzięki dotacjom z tego programu. Partnerem projektu było miasto Użgorod. Podobnie Geo-Karpaty - szlak turystyczny na pograniczu Polski i Ukrainy.

180 mln euro do podziału

Do 2020 r. do rozdysponowania na międzynarodowe projekty przeznaczono 180 mln euro. Liczba wstępnych wniosków wielokrotnie wartością projektów przekroczyła budżet programu. Największym zainteresowaniem cieszyły się projekty związane z ochroną zabytków i dziedzictwa kulturowego, ochrony środowiska i dziedzictwa przyrodniczego, bezpieczeństwa, także zdrowotnego. Jaki jest cel UE, by finansowo wspierać sąsiadujące z nią kraje?

- Inwestycje po tej drugiej stronie unijnej granicy ułatwiają funkcjonowanie także obywatelom Unii - podkreśla Alicja Wosik. - Jeśli chcemy swoje towary eksportować na Białoruś czy Ukrainę, musimy mieć dobrą infrastrukturę drogową po obu stronach i dobrze zorganizowane przejścia graniczne. Ochrona środowiska na przygranicznych terenach sąsiadów jest oczywistością, bo przyroda nie zna granic, stan środowiska po tamtej stronie i nas dotyczy. Ochrona dziedzictwa kulturowego skutkuje zwiększeniem ruchu turystycznego, co służy mieszkańcom po obu stronach granicy.

Uczestniczący w otwarciu oddziału Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk podkreślali, że unijny program PL-BY-UA ma rozwiązywać wspólne problemy mieszkańców po obu stronach granicy.

- Po wstępnej selekcji już złożonych 750 wniosków o dofinansowanie komisja rekomendowała „awans” do drugiego etapu dla ponad 350, z tych prawie 60 złożyły podmioty z Podkarpacia - wyliczał Adam Hamryszczak.

Oddział w Rzeszowie ma funkcjonować na razie do końca 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24